Urząd Marszałkowski Kraków: 39. jubileusz Teatru Witkacego w Zakopanem celebrowany premierą i koncertem

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem obchodził swoje 39 urodziny, uświetniając je premierą spektaklu i koncertem aktorskim. Kulturalne wydarzenie zgromadziło miłośników sztuki, władze regionu oraz zapewniło mieszkańcom Małopolski niezapomniane artystyczne doznania.
- Teatr Witkacego świętował 39. rocznicę istnienia premierą Labirynt Schulza w reżyserii Grzegorza Bral.
- Wydarzenie odbyło się w Zakopanem, z udziałem marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego.
- Spektakl wyróżniał się scenografią Adama Łuckiego i przeniósł widzów na nowo otwartą Scenę Atelier.
- Koncert aktorów Teatru Witkacego oraz tradycyjny tort i toast uświetniły obchody.
- Dyrektor Andrzej Stanisław Dziuk wyraził wdzięczność za wsparcie i inspirację patrona teatru.
- Scena Atelier, finansowana przez Województwo Małopolskie i Unię Europejską, zainaugurowała działalność jako przestrzeń edukacyjno-kulturalna.
- Historia Teatru Witkacego sięga 1985 roku i związana jest z dążeniem do artystycznej wolności.
- Marszałek Małopolski podkreślił znaczenie teatru dla kultury i edukacji młodzieży.
W Zakopanem, sercu polskich Tatr, 39 lat temu narodziła się instytucja, która stała się ważnym punktem na mapie kulturalnej Małopolski. Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, znany również jako Teatr Witkacego, zawsze był miejscem, gdzie sztuka spotykała się z góralską tradycją, tworząc unikalny miks kulturalny. Nie inaczej było podczas ostatnich urodzin teatru, kiedy to mieszkańcy i goście Zakopanego mogli doświadczyć magicznego połączenia literatury, muzyki i teatru.
Spektakl Labirynt Schulza, zainspirowany twórczością Bruno Schulza, zaprezentowany przez reżysera Grzegorza Brala, był nie tylko hołdem dla wybitnego polskiego pisarza, ale również demonstracją teatralnej maestrii, z którą Teatr Witkacego od lat kojarzony jest przez miłośników sztuki. Adam Łucki, odpowiedzialny za scenografię i kostiumy, dodał przedstawieniu warstwę wizualną, która umocniła jego metafizyczny wymiar.
Przemówienie dyrektora Andrzeja Stanisława Dziuka podczas uroczystości było momentem refleksji nad dotychczasową drogą teatru oraz podziękowaniem dla tych, którzy wspierali jego rozwój. Chcę podziękować wszystkim aniołom, które nas chroniły i prowadziły. Panu Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi, ponieważ to dzięki niemu próbujemy tworzyć teatr metafizyczny i artystyczny, powiedział Dziuk, podkreślając znaczenie patrona teatru dla jego artystycznej tożsamości.
Nowo otwarta Scena Atelier, będąca owocem finansowego wsparcia Województwa Małopolskiego i Unii Europejskiej, stanowi przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą nie tylko obcować ze sztuką, ale również aktywnie uczestniczyć w procesie twórczym. To właśnie tam odbył się koncert aktorów Teatru Witkacego, będący wyrazem wdzięczności dla wiernego i zaangażowanego audytorium.
W uroczystościach wziął udział marszałek Małopolski Witold Kozłowski, który zaznaczył, iż To jest rodzina Teatru Witkiewicza, wspaniali ludzie, wierna publiczność, której również należy bić brawo. Jego obecność podkreśliła wagę, jaką samorząd województwa przykłada do rozwoju kultury i sztuki.
Założyciele Teatru Witkacego, grupa studentów i absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, postawili na artystyczną samodzielność i niezgodę na bezwład ówczesnych instytucji kulturalnych. Dziś, po 39 latach, Teatr Witkacego nie tylko kontynuuje tę misję, ale również rozwija ją, wzbogacając kulturalne życie Małopolski.
Na podstawie: Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian