Urząd Marszałkowski Kraków: Oni o zabytkach UNESCO w Małopolsce wiedzą wszystko
Młodzi eksperci od światowego dziedzictwa! W Małopolsce odbył się konkurs, którego uczestnicy wykazali się imponującą wiedzą o zabytkach z listy UNESCO. Zgłębianie tajników historii stało się dla nich nie tylko pasją, ale i przepustką do zdobycia atrakcyjnych nagród.
- Znamy zwycięzców konkursu wiedzy o zabytkach UNESCO w Małopolsce
- Uczniowie wykazali się znakomitą znajomością dziedzictwa kulturowego regionu
- W finale zmierzyli się najlepsi z najlepszych w niezwykłym miejscu - Kopalni Soli Bochnia
- Organizatorzy i sponsorzy konkursu zapewnili uczestnikom wartościowe nagrody
W urokliwych, podziemnych zakamarkach Kopalni Soli Bochnia rozbrzmiewały odpowiedzi na pytania o zabytki Małopolski wpisane na prestiżową listę UNESCO. To właśnie tam, gdzie historia splata się z chwilą obecną, odbył się finał konkursu, w którym wzięli udział utalentowani uczniowie z terenu powiatu bocheńskiego. Wydarzenie to było świetną okazją do wykazania się zarówno wiedzą, jak i erudycją.
W rywalizacji wzięło udział 22 finalistów, którzy wyłonieni zostali w trakcie wcześniejszej, szkolnej selekcji z grona ponad 200 uczniów. Chętni mieli za zadanie zmierzyć się z 21 pytaniami testowymi w ciągu jednej godziny. Poziom zadań był wysoki, jednak to nie zraziło młodych pasjonatów historii i kultury.
Tegoroczna edycja konkursu przyniosła emocjonujące zmagania, a wyniki były naprawdę zbliżone. Ostatecznie to Stanisław Zięba z Szkoły Podstawowej nr 5 w Bochni zasłużył na miano laureata pierwszego miejsca. Drugą pozycję zajął Bartłomiej Węglarz z Zespołu Szkół Gminnych w Łapczycy, a na trzecim stopniu podium uplasowała się Olga Kolasińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bochni. Zwycięzcy mogli cieszyć się nie tylko uznaniem jury, ale i nagrodami - laptopem dla pierwszego miejsca oraz tabletami, które zostały uroczyście wręczone przez wicemarszałka Józefa Gawrona oraz Zygmunta Dobrowolskiego, Prezesa Zarządu Kopalni Soli Bochnia.
Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom, uczestnikom i opiekunom. Wasza obecność tutaj jest dowodem przede wszystkim ogromnego zaangażowania i pracy włożonej w przygotowanie do konkursu. Życzę wam wytrwałości w osiąganiu kolejnych celów i dalszych sukcesów - powiedział Józef Gawron, doceniając wysiłek młodych ludzi.
Spotkanie w tak niezwykłym miejscu, jakim jest Kopalnia Soli Bochnia, pełniło nie tylko rolę zawodów, ale również edukacyjną, podkreślając wagę ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego naszego regionu dla przyszłych pokoleń. To wydarzenie na pewno na długo zostanie w pamięci jego uczestników, stając się inspiracją do dalszego zgłębiania tajemnic przeszłości.
Na podstawie: Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian