MUW Kraków: Z dbałością o dorobek kulturalny Małopolski Zachodniej. Gala Jubileuszowa z okazji 20-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek

3 min czytania

To jedyny tego typu zespół na ziemi chrzanowskiej. Powstał w styczniu 2003 roku przy Szkole Podstawowej w Grojcu. Po roku został objęty opieką Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni, by w 2012 roku wejść całkowicie w struktury Ośrodka Kultury. Dzisiaj odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek. Udział w uroczystości, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, wziął wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Obecni byli także poseł Władysław Kurowski oraz członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas.
**
**Ocalić od zapomnienia

- Małopolska jest terenem o wyjątkowej historii i kulturze. Ten dorobek wyróżnia nas spośród innych regionów. Zachowanie tradycji, obrzędów, zwyczajów, tańców, pieśni oraz gwary Krakowiaków zachodnich ma szczególny wymiar. Jako ważny cel działalności postawili sobie Państwo pielęgnowanie kultury regionalnej zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Dziękuję za to, bo w ten sposób przyczyniają się Państwo do zachowania dziedzictwa Małopolski Zachodniej mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Aktywni i kreatywni

Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek popularyzuje kulturę regionalną podczas uroczystości państwowych, Nocy Muzeów, świąt lokalnych. Bierze udział w koncertach charytatywnych. Prowadził także naukę poloneza w szkołach podstawowych. Jest też pomysłodawcą i organizatorem Koncertów Noworocznych w miejscowości Grojec. Zespół bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach również zagranicznych, zajmując czołowe miejsca.

Dzisiaj zespół liczy 50 osób i pracuje w czterech grupach wiekowych. Skupia dzieci, młodzież i dorosłych w przedziale wiekowym 5-27 lat oraz grupę seniorską 60 plus. W skład zespołu wchodzi również pięcioosobowa kapela.

Wyjątkowy dorobek artystyczny

Gala Jubileuszowa była również okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi członków Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek w Alwerni. Uroczystego wręczenia odznaczeń dokonał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Za zasługi dla kultury polskiej, za propagowanie tradycji folklorystycznych wręczony został jeden Srebrny i pięć Brązowych Krzyży Zasługi.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej w uznaniu zasług dla kultury polskiej nadał także dwa Brązowe Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jeden z tych Medali otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek, a drugi pani Teresa Majewska założycielka Zespołu, jego kierownik artystyczny, choreograf i instruktor.

- Dziękuję Państwu za dbałość o tradycję oraz za wartości, które przekazują Państwo kolejnym pokoleniom Polaków. Serdecznie gratuluję otrzymanych odznaczeń i życzę nieustającego zapału do pracy i rozwijania pasji dodaje wojewoda Kmita.

Dla przyszłych pokoleń

Krakowiaczek zajmuje się upowszechnianiem kultury regionalnej poprzez warsztaty i lekcje regionalne w szkołach i przedszkolach na terenie gminy oraz gmin sąsiednich. Prowadzi pokazy strojów, naukę tańców i zabaw regionalnych. W programach edukacyjnych dla przedszkoli prezentowane są również zwyczaje i obrzędy doroczne jak: chodzenie z turoniem, topienie marzanny, śmigus-dyngus, chodzenie z kogucikiem. Zespół opracował także program ,,Z Krakowiaczkiem po Polsce’’. Przedstawia w nim różne regiony etnograficzne Polski Południowej, opowiadając o muzyce, tańcach i prezentując strój z danego regionu.

W swoim repertuarze Zespół ma programy tzw. ,,autentyczne’’ oparte na dawnych zabawach dziecięcych i dawnym życiu wsi, które prezentuje na przeglądach i festiwalach, m.in. na Przeglądzie Folklorystycznym im. Janiny Kalicińskiej ,,Spinka Krakowska” czy Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym ,,Pawie Pióro’’ w Trzebini. Od niedawna w zespole ukształtowały się grupy młodsze śpiewacze, które rokrocznie zdobywają pierwsze miejsca w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Regionu Krakowskiego.

20 lat minęło

W okresie swojej 20-letniej działalności Zespół zaprezentował wiele widowisk regionalnych, obrzędowych i patriotycznych, zdobył mnóstwo czołowych nagród i wyróżnień. W 2017 roku Krakowiaczek otrzymał Nagrodę Artystyczną Powiatu Chrzanowskiego, a w 2019 Nagrodą Artystyczną Gminy Alwernia im. Henryka Cyganika w kategorii ,,Upowszechnianie kultury’’. Zespół prezentował polską kulturę regionalną podczas festiwali w Bułgarii, Macedonii, dwukrotnie we Francji, Czarnogórze i Ukrainie.

Autor: krystian