W 84. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego w miejscu szczególnym dla krakowian i Małopolan – przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Jana Matejki w Krakowie – odbyły się uroczystości. W wydarzeniu poświęconym pamięci żołnierzy i cywilów tworzących tajne struktury państwa polskiego podczas II wojny światowej uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Na uroczystościach obecny był I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Piotr Morajko, który wraz z Komendantem Miejskim Policji w Krakowie inspektorem Zbigniewem Nowakiem.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego i podniesienia flagi państwowej na maszt. Odczytany został Apel Poległych.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, moment odczytania Apelu jest wyjątkowym wyrazem hołdu wszystkim wiernym synom Ojczyzny, którzy w latach II wojny światowej i powojennego komunistycznego zniewolenia podejmowali cywilną i zbrojną walkę o niepodległą Polskę. Jest to także wezwanie dla wszystkich współczesnych o pamięć. Oddana została także salwa honorowa, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.

Prawdziwy patriotyzm przejawia się nie w słowach, a w czynach

Podczas uroczystości rocznicowych wicewojewoda Mateusz Małodziński, w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odznaczył pana Mariana Jana Lohmanna. Wyróżnienie – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – nadano w uznaniu wybitnych zasług w działalności patriotycznej, niepodległościowej oraz kombatanckiej.

– Doświadczać trudów wojny i zachować w sercu nadzieję na niepodległą Ojczyznę – szczególnie gdy najeźdźcy brutalnie grabili jej tereny – to heroizm. Taki właśnie odważny akt był Pana udziałem. Prawdziwy patriotyzm przejawia się nie w słowach, a w czynach. Tych nie brakowało na kartach życia, które pisał Pan ręką pewną i niezachwianą. Dzisiejsze odznaczenie jest formą uhonorowania i podziękowania za tę wyjątkową postawę, która z pewnością była przykładem i kształtowała wielu z Pańskiego otoczenia – dodaje wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Zdjęcia: Urząd Wojewódzki w Krakowie