Warunki pogodowe panujące w ostatnich dniach zachęciły wiele osób do spędzenia wolnego czasu nad wodą. Niestety w Krakowie w trakcie minionego weekendu doszło do dwóch utonięć. Policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności.

W miniony weekend w Krakowie doszło do dwóch tragicznych zdarzeń związanych z wypoczynkiem nad wodą. W niedzielę w godzinach popołudniowych w Przylasku Rusieckim utonął 55-latek. Mężczyzna wraz ze znajomym weszli do wody w miejscu niestrzeżonym. W pewnym momencie 55-latek zniknął pod taflą wody i nie wypłynął na zewnątrz. Wówczas o zdarzeniu powiadomieni zostali policjanci oraz strażacy, którzy w trakcie działań wyłowili ciało mężczyzny. Niestety pomimo prowadzonej reanimacji jego życia nie udało się uratować. Tego samego dnia do podobnego zdarzenia doszło w rejonie Zakrzówka, gdzie 36-latek wskoczył z pomostu do wody i nie wypłynął. Przybyli na miejsce strażacy wyłowili ciało mężczyzny. W tym przypadku reanimacja również nie pomogła w uratowaniu życia mężczyzny.

Pamiętajmy, że to my sami odpowiadamy głównie za swoje bezpieczeństwo, a stosowanie się do zasad pomoże uniknąć niebezpiecznych dla nas zdarzeń.
Najważniejsze zasady dotyczące wypoczynku nad wodą:

  • korzystanie z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik,
  • stosowanie się do poleceń ratowników i przestrzeganie regulaminów kąpielisk
  • nie wchodźmy rozgrzani do wody, przed wejściem zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego,
  • nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu,
  • dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie,
  • przebywając nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas, może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby.

Z danych statystycznych wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn  utonięć, jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Łączenie alkoholu z wysoką temperaturą i wodą, to mieszanka, która może i często skutkuje ogromną tragedią. Inne przyczyny utonięć to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności, bądź po prostu ich brak.
Policja po raz kolejny apeluje o zdrowy rozsądek podczas wypoczynku i rekreacji w wodzie i nad wodą.