Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego pośmiertnie założyciela Ruchu Światło –Życie i twórcę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka ks. Franciszka Blachnickiego.

Order Orła Białego z rąk prezydenta odebrali w Centrum Ekologii Integralnej Ruchu Światło – Życie w Krościenku nad Dunajcem moderator generalny Ruchu ks. Marek Sędek i główna odpowiedzialna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Urszula Pohl. W uroczystości wziął udział minister Andrzej Dera oraz Zofia Romaszewska, doradca prezydenta RP. Obecny był I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Prezydent podkreślił, że Order Orła Białego jest odznaczeniem wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej.

– Dlatego tak szczególnie ks. Franciszkowi Blachnickiemu ten Order się należy. Za walkę o suwerenną Polskę – stwierdził.

– Był prześladowany przez komunistów, więziony, umieszczony na przymusowym leczeniu psychiatrycznym, a liczne akcje dezinformacyjne deprecjonowały ruch, który tworzył
– mówił prezydent.

Jak zaznaczył, ks. Blachnicki budował wewnętrzne poczucie wolności, niezależności i głębokiego oparcia na fundamencie dalszym niż jakikolwiek ustrój państwowy.

Prezydent podkreślił rolę w nadaniu tego Orderu, jaką odegrała Zofia Romaszewska, Dama Orderu Orła Białego, która osobiście znała ks. Franciszka Blachnickiego, wspierając go w ramach Komitetu Obrony Robotników w 1978 r.

– Była absolutnie największą orędowniczką nadania tego odznaczenia – zaznaczył.

Ks. Franciszek Blachnicki był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło – Życie – jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II, działającego dziś w ponad 30 krajach – oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów oraz Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło – Życie w niemieckim Carlsbergu.

Zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. W 2021 roku na zlecenie prokuratorów IPN przeprowadzono ekshumację jego zwłok, w związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego. Wyniki śledztwa zaprezentowano 13 marca 2023 r. Wynika z nich, że ks. Blachnicki został otruty.

– Ksiądz Franciszek Blachnicki zaliczany jest do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiego duchowieństwa katolickiego czasów PRL-u. Harcerz, podchorąży Wojska Polskiego, więzień KL Auschwitz. Po wojnie wszedł na drogę posługi Bogu. Założył oazowy Ruch Światło – Życie. Miejsce wręczenia odznaczenia jest symbolicznie – to tu bowiem, na górze Błyszcz, w sierpniu 1972 r. ks. Blachnicki wraz z kard. Karolem Wojtyłą odprawili wspólnie mszę świętą dla oazowiczów Ruchu Światło – Życie – dodaje wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r. Przyznawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Źródło: prezydent.pl


OrderOrderOrderOrderOrder