Wiosenne opryski w ogrodzie  – wybierz opryskiwacz akumulatorowy!

Drzewa owocowe po zimie wymagają specjalnej ochrony. Warto rozpocząć ją od przygotowania ich do oprysku, poprzez cięcie pielęgnacyjne, a następnie zastosować odpowiedni oprysk. Kiedy i jak wykonywać wiosenne opryski? Dlaczego warto wybrać do tego opryskiwacz akumulatorowy? Dowiedz się z tego artykułu. 

Od czego zacząć przygotowanie drzew owocowych do oprysku? 

Bardzo ważne jest to, aby wykonać kontrolę roślin przed zastosowaniem oprysku, które pomoże wychwycić pojawiający się problem i szybko zareagować. Podczas kontroli drzew warto wykonać również ich cięcie pielęgnacyjne, wykorzystując do tego akumulatorowe nożyce do gałęzi. Warto mieć wiedzę również na temat najpopularniejszych chorób grzybowych takich jak parch jabłoni i parch gruszy, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, mączniak jabłoni, drobna plamistość liści oraz zaraza ogniowa. Wyłącznie ustalenie stopnia infekcji oraz rodzaju choroby umożliwi dobranie odpowiedniego preparatu. 

Niestety, choroby grzybowe to nie jedyne zagrożenie, które może pojawić się w Twoim ogrodzie. Niebezpieczne są także szkodniki żerujące wśród liści, które mogą rozprzestrzenić się w stopniu uniemożliwiającym w pełni skuteczną walkę z nimi. Ich obecność skutkuje drastycznym spowolnieniem rozwoju rośliny, a co za tym idzie słabszym i późniejszym plonowaniem. Wśród szkodników atakujących popularne drzewka owocowe wymienić można przędziorki, mszyce, miodówki jabłoniowe, zwójki liściowe, miseczniki śliwowce oraz owocnice. Do oprysków warto wykorzystać opryskiwacz akumulatorowy

Kiedy wykonać wiosenne opryski?

Wiosenne opryski drzew owocowych należy rozpocząć już pod koniec lutego, gdy nie ma jeszcze liści na drzewach owocowych. Bardzo ważne jest to, aby dokładny termin poszczególnych oprysków dostosować do warunków pogodowych oraz fazy rozwoju rośliny, ponieważ zarówno zbyt wczesny, jak i zbyt późny oprysk może nie przynieść pożądanych rezultatów. 

Wyznaczenie dogodnego terminu oprysku drzew owocowych wymaga bardzo dokładnej obserwacji roślin i zmian na nich zachodzących, ale także wielokrotnego sprawdzania prognoz pogody. Niemożliwe jest wyznaczenie dokładnej, stałej kalendarzowej daty poszczególnych oprysków, ponieważ termin ten może corocznie różnić się znacznie, w zależności od wpływu temperatury na tempo wegetacji roślin. Warto wziąć pod uwagę decydując się na wykonanie oprysku także zalecany termin umieszczony na etykiecie danego środka ochrony roślin. 

Jak wykonywać wiosenne opryski? 

Wykonując wiosenne opryski drzew owocowych warto wcześniej wykonać cięcie pielęgnacyjne drzewek, aby nie marnować środka na uschnięte czy niemożliwe do odratowania pędy. Ponadto należy zadbać, aby całe drzewko, jego wszystkie pędy i gałęzie zostały dokładnie pokryte cieczą użytkową. 

Wykonując oprysk należy pokryć drzewa owocowe od nasady pnia aż po ostatnie pędy. W przypadku wiosennego oprysku preparatami olejowymi należy spryskać drzewa tak obficie, aby ciecz wręcz skapywała z gałązek. Jednak w przypadku oprysków miedzianem, które należy wykonywać wyłącznie punktowo nie należy dopuścić do tego, aby oprysk skapywał. 

Decydując się na opryskanie drzewek owocowych należy przeprowadzić ten zabieg w bezwietrzny, ciepły i pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Nie należy pryskać w słońcu, ponieważ wówczas pędy mogłyby zostać poparzone. Natomiast w przypadku pojawienia się deszczu zaraz po oprysku, środek ochronny może zostać zmyty, a sam zabieg okazać się bezskuteczny. 

O czym jeszcze pamiętać planując wiosenne opryski? 

Planując wiosenne opryskiwanie, szczególnie przeciw szkodnikom, warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo pożytecznych owadów, a w szczególności pszczół. Zadbaj zatem o tym, aby środek nie roznosił się na pobliskie pola rzepaku lub innych roślin miododajnych, a przed wykonaniem oprysku usuń z okolic drzewek chwasty kwitnące. W przypadku, gdy w pobliżu danego miejsca znajdują się pasieki, poinformuj wcześniej pszczelarza o planowanych opryskach.

Wiosenne opryski drzew owocowych stanowią bardzo ważny element pielęgnacji roślin w sadzie czy w ogrodzie. Ich zaniechanie może spowodować nie tylko gorsze plonowanie, ale także całkowite zamieranie drzew narażonych na ataki chorób i szkodników. Bardzo ważne jest, aby wykonywać opryski za pomocą odpowiedniego sprzętu, takiego jak opryskiwacz akumulatorowy. 

Opryskiwacz akumulatorowy  – dlaczego warto go wybrać? 

Opryskiwacze akumulatorowe działają na zasadzie elektronicznej regulacji ciśnienia, które regulowane jest w dyszy za pomocą sterownika. W tego rodzaju urządzeniach wszystkie funkcje kontrolowane i sterowane są elektronicznie. Ponadto wymiany akumulator umożliwia nieprzerwaną, nawet wielogodzinną pracę. Wykorzystując to narzędzie opryskiwanie jest znacznie łatwiejsze, mobilniejsze, a także ekologiczne, w przeciwieństwie do opryskiwaczy spalinowych.

Ponadto opryskiwacz akumulatorowy wykorzystany może zostać nie tylko do zwalczania szkodników czy chorób grzybowych z wykorzystaniem odpowiedniego środka chemicznego, ale także nawożenie roślin, usuwanie chwastów czy nawadnianie. Model PSU 4-18 oferowany przez firmę Kärcher dzięki dołączanej lancy teleskopowej umożliwia łatwe i wygodne rozsiewanie danego środka, nawet na bardzo wysokich roślinach. Opryski czy nawożenie najczęściej wykonuje się raz na dłuższy czas, jednak nawadnianie, szczególnie małych roślin powinno być wykonywane często. Dzięki opcji delikatnej mgły, jaką posiadają opryskiwacze akumulatorowe mogą dostarczyć one roślinom odpowiednią ilość wody, nie uszkadzając ich delikatnych struktur. Wybierz wielofunkcyjne, wygodne rozwiązanie i ciesz się zdrowymi roślinami.