15 tys. pojazdów rocznie w trybie jednozmianowym. Tak imponująca będzie wydajność fabryki MAN w Niepołomicach dzięki nowej inwestycji zlokalizowanej w tamtejszym dotychczasowym zakładzie. Rozbudowa trwała dwa lata. Dzięki niej firma będzie największym i najnowocześniejszym zakładem produkującym ciężarówki w Europie. W uroczystym uruchomieniu produkcji wzięli udział: poseł Urszula Rusecka, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala oraz samorządowcy.

- W wyniku rozbudowy tego efektownego obiektu oferta zatrudnienia w sektorze motoryzacyjnym wzrośnie do poziomu 2,5 tysiąca miejsc pracy. Zasilą je mieszkańcy naszego regionu – wysoko wykwalifikowani specjaliści, starannie wykształceni fachowcy i profesjonaliści z ogromnym potencjałem, którzy bez wątpienia wniosą olbrzymi wkład w rozwój firmy – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Dziękuję Władzom Spółki za ulokowanie tej okazałej inwestycji w Małopolsce i za to, że chcą Państwo uznawać nasz rynek za ważny strategicznie filar. To dla nas wszystkich wielka i uzasadniona duma, że to właśnie w Niepołomicach będzie się mieścić jedna z największych fabryk samochodów ciężarowych w Europie. Polski rząd kreuje i wdraża politykę gospodarczą opartą na zasadzie partnerstwa i konkurencyjności. Zapewnienie dobrego klimatu do lokowania kapitału to jeden z podstawowych celów rozlicznych programów inwestycyjnych, które w ostatecznym rezultacie wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju, pozwalają pobudzić biznesową aktywność i umacniać lokalną przedsiębiorczość – mówi wojewoda Kmita.


MAN Truck & Bus Polska jest wiodącym europejskim producentem pojazdów użytkowych i dostawcą rozwiązań transportowych. W niepołomickiej fabryce powstawać będą pojazdy ciężarowe MAN: od lekkich, przez średnie, aż po ciężkie. Ulokowane tu również zostanie centrum modyfikacji pojazdów ciężarowych oraz hala wyposażenia kabin. Rozbudowany zakład w Niepołomicach będzie wprowadzał na rynek najnowsze technologie, odpowiadające na wyzwania przyszłości oraz dawał olbrzymią szansę na ciągły rozwój i podnoszenie zawodowych kompetencji pracowników.
 
Dzięki nowemu zakładowi Polska staje się dla globalnej spółki MAN ważnym, strategicznym filarem. Niepołomice pod Krakowem to aktualnie drugi zakład MAN w Polsce, a dziewiąty w ramach całej grupy Volkswagen, którego MAN jest częścią. Kolejna inwestycja sprawi, że firma będzie nie tylko najnowocześniejszym i największym zakładem produkującym ciężarówki w Europie, zatrudniającym ponad 2,5 tys. osób, ale także zakładem neutralnym pod względem emisji CO2.

W podkrakowskich Niepołomicach MAN Trucks działa od 15 lat.

- Działalność firmy MAN w Niepołomicach pokazuje, że Małopolska jest dobrym adresem dla nowych inwestycji. Jestem przekonany, że ogromny potencjał naszego regionu wykorzystają kolejni inwestorzy, którzy ulokują tutaj swój kapitał i będą dynamicznie rozwijać prowadzone już biznesy – podsumowuje wojewoda Kmita

20230516 MAN Niepołomice 20230516 MAN Niepołomice 20230516 MAN Niepołomice 20230516 MAN Niepołomice 20230516 MAN Niepołomice 20230516 MAN Niepołomice 20230516 MAN Niepołomice 20230516 MAN Niepołomice 20230516 MAN Niepołomice 20230516 MAN Niepołomice 20230516 MAN Niepołomice 20230516 MAN Niepołomice