Notariusz uwiarygadnia, potwierdza i gwarantuje

Zawód notariusza należy do grupy zawodów zaufania publicznego, czyli takich, które posiadają wysokie znaczenie społeczne, wymagają najwyższych kwalifikacji zawodowych, ale też charakterologicznych, moralno-etycznych. Pieczę nad zawodami zaufania publicznego sprawuje Konstytucja RP a w imieniu państwa samorządy zawodowe regulujące starannie wszystkie aspekty przynależności zawodowej.
Notariusz zawód zaufania publicznego
Podstawowym i ustawowym zadaniem notariusza jest gwarancja rzetelności i pewności dokonywanych przez klientów notariusza transakcji, w jak najszerszym rozumieniu tego słowa. Zgłaszają się oni do biura notarialnego, by uzyskać pełne bezpieczeństwo sporządzanych dokumentów pod względem formalnoprawnym oraz zgodności z oczekiwaniami i wolą obu stron danej transakcji, przepływu informacji. Kancelaria notarialna w Krakowie staje się gwarantem obiektywnej, rzetelnej i prawidłowo sformułowanej intencji, werbalizowanej przez obie strony. Dokumenty tworzone przez notariusza posiadają charakter dokumentu urzędowego.
Zadania notariusza w miarę upływu lat i zmieniającego się prawa otrzymują coraz to szersze spectrum. Najczęściej jednak notariusz zajmuje się sporządzaniem aktów notarialnych funkcjonujących przy umowach sprzedaży, darowiznach, przy podziale majątku wspólnego dla małżonków, ale również przy małżeńskiej umowie majątkowej czy wszelkich aspektach dotyczących nieruchomości.
Niezwykle istotną rolę notariusz odgrywa w obszarze prawa spadkowego, w tym zakresie do jego zadań należy sporządzanie testamentów, umów zrzeczenia się dziedziczenia, wszelkich czynności związanych z otwieraniem i ogłaszaniem testamentów. Prawidłowo sformułowany, pozbawiony dwuznaczności testament ogranicza możliwość roszczenia a nawet zakwestionowania go w przyszłości, czyli pomaga osobie sporządzającej testament w realizacji intencji, oczekiwań i obietnic.
Notariusz coraz bliżej życiowych problemów
Coraz częściej klienci biur notarialnych poszukują pomocy notariusza w sprawach, które pozornie nie wymagają jego ingerencji. Jednym z zadań jakie wykonuje notariusz jest poświadczenie podpisu, poświadczenie zgodności odpisu dokumentów czy zgodności kopii z oryginalnym pierwowzorem. U notariusza można poświadczyć każdy dokument, umowę czy oświadczenie. Warto korzystać z tych możliwości na co dzień, choćby przy udzielaniu pożyczek prywatnych, wynajmie mieszkania, a nawet zakupie pojazdu. Każdy dokument uwiarygodniony pieczęcią i podpisem notariusza nabiera wagi dokumentu urzędowego, niepodważalnego.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski