Małopolscy policjanci wspólnie z innymi służbami uczestniczyli w Krakowie w uroczystości upamiętniającej 78 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17, mieszkańcy Warszawy dokonali heroicznego zrywu, a ich sprzeciw wobec okupacji niemieckiej, odbił się echem na całym świecie. Powstańcy ‘44 przez 63 dni walczyli o wolność i godność swoją oraz innych ludzi. Głównym celem było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, zanim do miasta wkroczą żołnierze Armii Czerwonej. W poniedziałek minęło  78 lat od największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.  W rocznicę tamtych wydarzeń w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające ten moment.

Na krakowskim Rynku Głównym spotkali  się przedstawiciele służb mundurowych, wojewoda małopolski,  małopolscy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz mieszkańcy i turyści by uczcić pamięć poległych Żołnierzy.

Małopolską Policję reprezentował  Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Rafał Leśniak oraz poczet sztandarowy Kompanii Honorowej KWP w Krakowie, który wystawili policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Komendę Miejską Policji w Krakowie reprezentował komendant miejski inspektor Zbigniew Nowak.  O godzinie 17, zawyły syreny… mundurowi salutowali , a wszyscy zgromadzeni zatrzymali się na minutę czcząc w ten sposób pamięć powstańców warszawskich. Następnie pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, w Bazylice Mariackiej, odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny i poległych w walkach. Po zakończeniu mszy świętej, z Rynku Głównego wyruszył uroczysty pochód patriotyczny, który przeszedł ul. Floriańską na plac Matejki.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odśpiewany został wspólnie hymn narodowy, a na maszt uroczyście podniesiona została biało-czerwona. Odczytany został także Apel Pamięci i dokonano zmiany warty pełnionej przez żołnierzy Wojska Polskiego przy symbolicznym grobie upamiętniającym poległych na polach bitewnych nieznanych polskich żołnierzy. Złożone zostały także okolicznościowe wieńce i wiązanki.

 

źródło: https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=14134