Kraków – czy warto szukać tu pracy w branży IT?

Sektor technik informatycznych to jeden z najszybciej rozwijających się rynków pracy w Polsce. Specjalistów IT powinien zainteresować szczególnie Kraków, który stał się jednym z Polskich liderów wśród ośrodków rozwoju nowych technologii. Oprócz lokalnych, miasto to przyciąga również globalne firmy informatyczne, oferując różnorodność możliwości zatrudnienia. To właśnie tutaj powinien skierować się na poszukiwania pracy informatyk, aby znaleźć aktualne, najlepsze propozycje.

Oferty pracy IT w Krakowie a praca zdalna – rekrutacja

Ofert pracy IT w Krakowie będzie tylko przybywać – rozwój tego sektora stanowczo przyśpieszyła m.in. pandemia. Miasto to osiąga coraz lepsze pozycje w licznych rankingach – powodem tego są trzy fakty:

  • coraz większa różnorodność zatrudnienia;
  • pracownikom IT z Krakowa firmy przydzielają coraz bardziej odpowiedzialne funkcje (product owner, product manager);
  • zarobki w branży IT w Krakowie są jednymi z najwyższych (tuż obok Warszawy).

Poszukiwania pracy w Krakowie mogą się podjąć nie tylko jego mieszkańcy. Dobra wiadomość dla osób gotowych na przeprowadzkę to fakt, że zmiana zakwaterowania może nie być wcale potrzebna. Pracodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom nowego pracownika – aktualne oferty pracy IT w Krakowie w większości oferują możliwość podjęcia pracy zdalnej. Takich ofert będzie tylko przybywać. Na odległość można przeprowadzić nawet rozmowy kwalifikacyjne, co ogranicza potrzeby finansowe i czasowe z nimi związane do niezbędnego minimum. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre firmy wymagają fizycznego pojawienia się w budynku celem podpisania umowy, a inne ograniczają możliwość pracy na odległość do kilku dni tygodniowo.

Proces rekrutacyjny, nawet przeprowadzany zdalnie, potrafi być skomplikowany, więc trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Dział HR firm informatycznych z Krakowa bada zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde – ważne będzie więc wykazanie się:

  • dotychczasowymi projektami;
  • wykształceniem;
  • doświadczeniem;
  • kompetencjami technicznymi.

Jakie warunki powinien spełniać kandydat IT szukający pracy w Krakowie?

Mówi się, że w branży IT od CV ważniejsze są umiejętności i odpowiedni sposób ich zaprezentowania. Krakowskie firmy poszukują pracowników, którzy coś już potrafią – nawet jeżeli są to podstawy. Dla osób, które nie czują się jeszcze pewnie w swoim przyszłym zawodzie, odpowiednim pomysłem może być zaczęcie od stażu. W Krakowie, jak i w większości innych miast, są one płatne i pomagają zdobyć niezbędną wiedzę, która potem będzie stanowić podwaliny do stania się informatycznym ekspertem, mogącym przebierać w największej liczbie ofert.

Warto być absolwentem uczelni wyższej o profilu informatycznym. Brak spełnienia tego warunku nie jest czynnikiem całkowicie dyskwalifikującym, aczkolwiek powoduje, że największe firmy mogą zrezygnować z zatrudnienia kandydatów do pracy. W takim wypadku argumentem za tym stojącym są przetargi – dyplomy potencjalnych pracowników byłyby częścią dokumentacji pozwalającą je wygrać, a ich brak – pozbawić firmę szans.

Oprócz samych języków programowania w znalezieniu pracy IT w Krakowie pomaga znajomość języków obcych. Niezbędnym minimum jest opanowanie podstaw języka angielskiego na poziomie komunikacyjnym. Większość najlepiej opłacanych krakowskich ofert stawia wymóg posługiwania się tym językiem na poziomie B2. Mile widziane są również francuski, hiszpański i niemiecki.

Na jakie zarobki można liczyć w branży IT w Krakowie?

Pytanie o zarobki jest jednym z najczęściej zadawanych – płaca zależy od stanowiska. Warto jednak mieć na uwadze, że krakowskie płace w branży IT są jednymi z najwyższych – jedynym konkurentem tego miasta wydaje się Warszawa.

  • Średnia zarobków programistów w Krakowie to 15 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
  • Juniorzy zazwyczaj liczyć mogą na wypłatę rzędu od 8 do 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
  • Specjaliści, z największym doświadczeniem i pracujący w niszowych obszarach informatyki, potrafią zarobić nawet do 30 tysięcy złotych brutto miesięcznie.