W Małopolsce jest ich ok. 8 tysięcy. Zawsze można na nich liczyć. Być gotowym, czuwać, a następnie reagować – to ich dewiza. Idee służby, braterstwa i samodoskonalenia przekazują kolejnym pokoleniom. Misja wszystkich harcerzy, bo o nich mowa, w ostatnim okresie znacząco się rozszerzyła o pomoc kierowaną do ofiar agresji Rosji na Ukrainę. Od pierwszych dni brać harcerska ramię w ramię z administracją i służbami mundurowymi stanęła na pierwszej linii frontu wsparcia dla uchodźców.

Dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita spotkał się z blisko 60 harcerzami i harcerkami ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Małopolski oraz Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej, by podziękować im za dotychczasową pomoc i poświęcenie. Ci najbardziej zasłużeni odebrali z rąk wojewody dyplomy oraz upominki.

– Harcerze byli zaangażowani m.in. w przygotowanie punktów wypoczynkowo-noclegowych na dworcu PKP w Krakowie. Włączyli się w szereg innych obszarów: koordynowali działania wolontariuszy, uczestniczyli w zadaniach logistycznych i aprowizacyjnych oraz prowadzili punkt obsługi uchodźców. Pod koniec marca w kompleksie Eximius Park w Zabierzowie utworzyliśmy kolejny punkt recepcyjny. Przystań ta dała poczucie bezpieczeństwa i możliwość wytchnienia ponad 130 osobom, w tym dzieciom. Harcerze, jak zawsze, stanęli na wysokości zadania i wykazując się ogromną empatią, pełnili całodobową służbę na rzecz naszych sąsiadów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Spotykamy się dzisiaj, aby podsumować nasze pomocowe działania na rzecz uchodźców z Ukrainy, ale przed wszystkim, aby podziękować wolontariuszom zaangażowanym w pomoc. Dziękujemy wszystkim serdecznie za setki tysięcy godzin wolontariatu. Za nami kilka miesięcy ciężkiej służby zupełnie innej niż ta, którą pełniliśmy dotychczas. Nasza współpraca z Panem Wojewodą i Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie była na najwyższym poziomie z obu stron. Dzięki sprawnemu działaniu i podejmowaniu decyzji, mogliśmy w tym czasie pomóc kilkuset tysiącom uchodźców z Ukrainy. Dziękujemy wszystkim darczyńcom i partnerom. Bez Waszego wsparcia ta pomóc byłaby niemożliwa. Czuwaj! – podkreśla komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej hm. Mariusz Siudek.

– Od lutego w naszych szeregach służbę pełniło przeszło tysiąc wolontariuszy. Z punktów noclegowo-wypoczynkowych w Krakowie skorzystało przeszło 27 tys. uchodźców. Jednocześnie pełniliśmy służbę na przejściach granicznych, zbieraliśmy i porządkowaliśmy dary w magazynach, pełniliśmy służbę informacyjno-porządkową. Wspieraliśmy Rodzinne Centrum Położnicze KOALA, gdzie zbieraliśmy, segregowaliśmy i wydawaliśmy pakiety dla młodych matek. W sumie razem dało to około 36 tys. osobogodzin służby Okręgu Małopolskiego ZHR na rzecz uchodźców. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity, za co serdecznie dziękujemy. Czuwaj! – mówi przewodniczący Okręgu Małopolskiego ZHR hm. Krzysztof Wójtowicz HR.

– Na harcerzy można było liczyć o każdej porze i w każdym wymiarze. Po raz kolejny pokazali, że patriotyzm, oddanie Ojczyźnie i szacunek noszą w sercu wraz z umiłowaniem do służby na rzecz społeczności lokalnej. Dziękuję za godną uznania postawę. Udowodniliście, że na harcerzach nieodmiennie można polegać jak na Zawiszy – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Od początku kryzysu humanitarnego na naszej wschodniej granicy szeroko współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, realizując konkretne projekty pomocowe. Dotychczas zawarliśmy łącznie 13 umów opiewających na kwotę 1 872 004 zł. Są wśród nich również 3 projekty o łącznej wartości 561 250 zł realizowane przez małopolskich harcerzy.

20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze