Jak zrobić plan produkcji, aby praca była efektywna?

2 min czytania
Jak zrobić plan produkcji, aby praca była efektywna?

Jak zrobić plan produkcji, aby praca była efektywna?

Wiele przedsiębiorstw produkcyjnych obecnie boryka się z problemami związanymi z efektywnym planowaniem działań. Przestój maszyn i brakmiejsca naskładowaniesurowców i towaru wpływa na coraz większy chaos i zwiększające się koszty działalności. Co zrobić, aby to zmienić? Podpowiadamy.

Dlaczego plany produkcyjne są mało efektywne?

Plan produkcji musi zawsze odpowiadać potrzebom konkretnego zakładu. Wiele firm idzie na pewne ustępstwa i korzysta z gotowych przykładów i wzorców, które w większości przypadków nie w pełni odzwierciedlają konkretnej sytuacji. Inny rodzaj maszyn, nie ten sam produkt, inny poziom doświadczenia i wiele pozostałych czynników wpływa na to, że efektywność jest niska. Każdy plan powinien być przygotowany indywidualnie i uwzględniać wszystkie czynniki, które wpływają na cały proces wytwarzania produktów.

Wiele osób odpowiedzialnych za przygotowanie harmonogramów związanych z działaniem maszyn i urządzeń korzysta z przestarzałych metod obliczeń i przechowywania danych. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są zwykłe arkusze kalkulacyjne. Umożliwiają proste obliczenia, ale w przypadku bardziej zaawansowanych działań niezbędna jest odpowiednia wiedza, aby stworzyć formuły, które uwzględnią zmieniające się dynamicznie dane. Doświadczenie i umiejętności okazują się w tym przypadku wręcz niezbędne, aby przygotować zestawienia planistyczne, które będą w pełni odpowiadać potrzebom konkretnego zakładu produkcyjnego. Zwykle jednak kończy się na braku odpowiedniej szczegółowości.

Jak stworzyć dobry plan produkcyjny dla efektywnej pracy?

Coraz większą popularnością cieszy się zaawansowane oprogramowanie, które umożliwia w łatwy sposób przeprowadzenie planowania produkcji nawet w przypadku dużych firm. Niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku prosty interfejs, przejrzystość oraz wizualizacja wszelkich przeprowadzonych zmian. W ten sposób osoba odpowiedzialna za planowanie produkcji nie musi godzinami wczytywać się w wartości liczbowe, a cały model działań może wyświetlić na wygodnym wykresie.

Ogromną zaletą specjalistycznego oprogramowania jest to, że jest ono stworzone w taki sposób, aby w jak największym stopniu ułatwić i skrócić cały proces związany z przygotowaniem planu. Informacje, które się tam znajdują można na bieżąco aktualizować ze stanem faktycznym, śledzić dane dotyczące tego jak przebiega produkcja i w łatwy sposób dokonywać potrzebnych korekt. Można także zasymulować działania na wiele miesięcy, a nawet lat do przodu w celu sprawdzenia czy firma jest w stanie utrzymać zdolności produkcyjne na tym samym poziomie.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktykrakowa_kf