Projektory – kiedy będą dla nas najlepszym rozwiązaniem?

W większości mamy już doskonałą świadomość tego, że wybór konkretnego sprzętu elektronicznego uzależniony jest od szeregu różnych zmiennych. Nie można powiedzieć, że konkretne urządzenie jest dedykowane nam bez względu na każdy możliwy aspekt, ponieważ wszyscy jesteśmy inni, mamy różne wymagania, potrzeby, a także oczekiwania. Tym samym, wielu z nas powie, że projektor będzie o wiele lepszym wyjściem niż telewizor. Choć chętnie byśmy z tym polemizowali, można wskazać naprawdę szereg powodów, aby się z tym zgodzić.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że w odróżnieniu od tego, jak wyglądało to jeszcze dekadę lub dwie temu, dziś projektory stanową towar ogólnodostępny i tak naprawdę jeśli stać nas na średniej klasy telewizor, na projektor multimedialny także możemy sobie pozwolić. Fakt, że możemy wcale nie nie świadczy o tym, że musimy. Zwykle nie wybieramy telewizory z uwagi na to, iż nie znamy możliwości projektorów i okoliczności, w których przewyższają one telewizory pod wieloma względami. Na co zatem pozwalają rzutniki multimedialne, a dokładniej – w jakich sytuacjach, będą one doskonałym rozwiązaniem?

Domowa sala kinowa

Jak często udaje się nam chodzić do kina? Jeśli pracujemy, uczymy się, mamy wiele obowiązków i brakuje nam godzin w dobie – zapewne rzadko mamy okazję udać się do kina. Emocje na prawdziwej sali kinowej są znacznie lepsze, niżeli oglądanie filmu lub serialu na swoim czterdziestocalowym telewizorze w salonie i nie ma ku temu żadnych wątpliwości. A co jeśli powiemy Ci, że dzięki projektorowi możesz stworzyć swoją własną salę kinową w domowym zaciszu? W odróżnieniu od telewizorów, rzutniki mogą wygenerować obraz, który dostosowujemy do swoich możliwości. Tym samym, jeśli tylko pozwala nam na to pomieszczenie, uzyskamy nawet stucalowy obraz, a wszystko to przy naprawdę wysokiej jakości. Nowoczesne modele projektorów multimedialnych zapewniają obraz w jakości przynajmniej Full HD, a bardzo często jest to znacznie więcej. Znane są także takie, które pracują w technologii 4K i 8K, aczkolwiek pamiętajmy, że będą one znacznie droższe.

O czym należy tutaj pamiętać? Przede wszystkim o drobnym ograniczeniu w postaci lampy projektora, która posiada swoją ograniczoną żywotność określaną w godzinach, jednakże jeśli nie zdarza się nam oglądać filmów kilkanaście godzin dziennie nie musimy się niczym martwić. Eksperci po prostu podkreślają często, że w przypadku gdy jesteśmy osobami, które mają wiecznie włączony telewizor, projektor może się po prostu nie sprawdzić jako tło do pracy, sprzątania i przeglądania kanałów telewizyjnych. Jest to urządzenie idealne do wieczornych 2-3 godzinnych seansów.

Wszędzie indziej poza domem

Ogromną zaletą projektorów multimedialnych, czym bez wątpienia górują na telewizorami jest ich mobilność. Wyobrażacie sobie siebie niosące swój 50 calowy telewizor do innego pokoju? Byłoby to bardzo karkołomne, a ryzyko uszkodzenia jest wtedy bardzo wysokie. Lepiej nie ryzykować. Nikt nie zabroni nam zamontować projektora pod sufitem naprzeciwko automatycznego ekrany, który wyjeżdża zza podwieszanego sufitu – to bardzo wygodne. Pamiętajmy, że jest jeszcze kilka opcji, które na pewno dobrze jest wziąć pod uwagę. Przecież wystarczy zaopatrzyć się w najprostszy statyw, na który z łatwością zamontujemy nasz projektor i uwaga – demontaż trwa tyle samo. Jeśli tylko zechcemy możemy zatem skorzystać z naszego sprzętu, nie montując go na stałe i odbierając sobie wiele ciekawych opcji. No dobra – o jakich opcjach mowa?

To przede wszystkim szansa na zorganizowanie plenerowego kina u siebie w ogrodzie, w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Wystarczy sobie to wyobrazić – letni gwieździsty wieczór, zapach przekąsek z grilla, zimne napoje, najbliższe nam osoby i świetny film oglądany na świeżym powietrzu, a to wszystko przecież na dużym ekranie bo jak już wspominaliśmy – wielkość obrazu będzie kinowa. W przypadku mobilnych zastosowań projektorów, czyli np. kino plenerowe, warto dokupić sobie specjalny ekran projekcyjny na statywie.