Do kiedy należy wypłacić odszkodowanie za wywłaszczenie?

Wywłaszczenie nieruchomości jest możliwe wyłącznie na podstawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, zazwyczaj na budowę drogi publicznej. Właściciel nieruchomości musi otrzymać stosowne odszkodowanie, którego wartość odpowiada realiom rynkowym. Do kiedy organ państwowy ma obowiązek wypłacić odszkodowanie?
W jaki sposób ustala się wysokość odszkodowania?
Aby organ właściwy mógł wypłacić odszkodowanie za wywłaszczenie, w pierwszej kolejności należy ustalić jego wysokość. W tym celu powoływany jest biegły, który rzeczoznawca majątkowy, który wydaje opinię w formie tak zwanego operatu szacunkowego. Warto jednak mieć świadomość, że podane przez biegłego wartości nie są wiążące, bowiem strony mają prawo wnieść środek odwoławczy, czyli innymi słowy, podważyć jego decyzję. Najczęściej stroną zgłaszającą odwołanie jest wywłaszczony, jeśli wartość odszkodowania podana przez biegłego jest w jego opinii zbyt niska. Należy mieć świadomość, że ostateczna kwota zależeć będzie od:
- lokalizacji nieruchomości,
- stanu technicznego nieruchomości,
- przeznaczenia budynku lub działki,
- obecnych uwarunkowań rynkowych.
Do kiedy należy wypłacić odszkodowanie za wywłaszczenie?
Zgodnie z obowiązującym prawem, wypłata odszkodowania za wywłaszczenie powinna nastąpić nie później, niż w ciągu 14 dni od jego ustalenia. Niemniej jednak mowa tutaj o sytuacji idealnej, czyli gdy wywłaszczony i organ wypłacający odszkodowanie są zgodni co do wartości podanych przez biegłego. Jeśli jednak dojdzie do jakichkolwiek sporów na tym tle, moment wypłaty odszkodowania zostaje przesunięty w czasie. Wszystko dlatego, że jego rzeczywista wartość nie jest ustalona i zatwierdzona. Zgodnie z przepisami prawa, w takiej sytuacji wypłata odszkodowania powinna nastąpić w ciągu 30 lub 60 dni, jeśli stan prawny danej sprawy jest szczególnie złożony. Niemniej jednak w praktyce terminy ustawowe nie zawsze są dochowywane. Osoby wywłaszczone czekają więc na wypłatę odszkodowania kilka, a w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście miesięcy, do momentu wydanie stosownej decyzji. Wywłaszczony może starać się nieco przyspieszyć tryb postępowania, składając do organu wyższego szczebla ponaglenie, ewentualnie składając skargę na przewlekłość lub bezczynność postępowania. Jeśli organ wyższego szczebla wyda stosowne orzeczenie, wywłaszczonemu będzie przysługiwało prawo do dodatkowego odszkodowania. Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu skargi nie przyspieszają w znaczny sposób toku postępowania, choć oczywiście, mogą wiązać się z dodatkową, korzystną dla osoby wywłaszczonej, rekompensatą.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski