Ogród zimowy w stylu skandynawskim — jak go zaaranżować?

Kraje skandynawskie od lat fascynują i inspirują. Ludy Północy znalazły sposób, aby przetrwać w mroźnym klimacie, ciesząc się przytulnymi domami. Jeśli jesteś właścicielem ogromnej rezydencji i zastanawiasz się jak zaaranżować ogród zimowy, doskonale trafiłeś. Przyjrzymy się wnętrzom rodem z zimnej Finlandii i weźmiemy z nich to, co najlepsze.
Ogrody zimowe dawniej i dziś
Skąd wzięła się idea ogrodów zimowych? Historia ogrodów zimowych sięga starożytnego Rzymu. Od Rzymian pomysł przejęli Grecy, a potem Hiszpanie. Ogrody zimowe były synonimem wysokiego statusu społecznego, dlatego mogli sobie na nie pozwolić jedynie ludzie bardzo bogaci.
W XVIII wieku ogrody zimowe (nazywane wówczas oranżeriami) były miejscami, gdzie hodowano egzotyczne rośliny i owoce. To tam organizowano zabawy i happeningi. W XIX wieku pierwszy ogród zimowy wzorowany na oranżeriach arystokratów zbudowano w Niemczech w 1820 roku, natomiast następny powstał w 1851 roku w londyńskim Hydeparku.
Obecnie ogród zimowy to dodatkowe pomieszczenie w domu, z którego mieszkańcy mogą korzystać całorocznie. Technika budowlana jest na tyle nowoczesna, że ogród zimowy może powstać w miejskim apartamencie, w willi za miastem lub na dużych rozmiarów tarasie.
Skandynawskie ogrody zimowe — minimalistyczne i przytulne
Ekologiczne podejście do życia oraz surowe piękno północnej przyrody natchnęło wielu projektantów wnętrz do stworzenia skandynawskich ogrodów zimowych. Łączą one minimalizm z przytulnością, a jednocześnie zachwycają prostotą. Tym, co wyróżnia skandynawskie ogrody zimowe, są: rozświetlona przestrzeń, proste linie, funkcjonalne meble i jasne, czyste barwy.
Kiedy zdecydujesz się na skandynawski ogród zimowy, zainwestuj w meble z jasnej brzozy lub złocistej sosny. Ich klimat podkreślą poduszki i narzuty ze skandynawskimi ornamentami.
W chłodniejszych miesiącach zza ogromnych przeszkleń będziesz podziwiać spektakl natury — wirujące płatki śniegu i drzewa pokryte białą kołderką. Jednocześnie przytulne wnętrze ogrodu zimowego pozwoli Ci się odprężyć i zapomnieć o troskach.
Salon lub jadalnia w skandynawskim ogrodzie zimowym
W skandynawskim ogrodzie zimowym możesz urządzić salonik lub jadalnię. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Jeśli wybierzesz salon, postaw na komplet wypoczynkowy ze stolikiem kawowym. Koniecznie zdecyduj się na biokominek, który ożywi przestrzeń ciepłym, delikatnym blaskiem. Dobrym pomysłem może okazać się długa ława. Jeśli ustawisz ją przy jednej z przeszklonych ścian, zyskasz dodatkowe miejsce do obserwacji. Nie zapomnij o oświetleniu — sprawdzą się lampy z lnianymi abażurami i latarenki.
Z kolei, jeśli ogród zimowych chcesz zaadaptować na jadalnię, zainwestuj w duży stół z litego drewna i krzesła do kompletu. Klimatu nada lampa wisząca na długim sznurze lub minimalistyczny kilkuramienny żyrandol. Całości dopełnią modne dodatki — poroże jelenia, lniane tekstylia, futrzany dywanik.
Dekoracje w skandynawskim ogrodzie zimowym
Prostota nie wyklucza dekoracji, wręcz przeciwnie — warto ożywić nimi zbyt surowe wnętrze. Rozmieść je jednak tak, aby nie powodowały wrażenia natłoku i przepychu. Zdecyduj się na plecione wieńce z gałązek cisu lub modne zawieszki w kształcie gwiazdy. Takie ozdoby nie są jedynie domeną świąt, dlatego świetnie sprawdzą się cały rok.
Drewniane skrzynie, mocne świeczniki z grubego szkła i delikatne latarenki — to te dodatki, które przydadzą wnętrzu uroku.
Postaw na grube dywaniki w jasnych, pastelowych kolorach i ręcznie wyszywane narzuty. Elementy te sprawią, że Twój ogród zimowy będzie przytulny i pełen domowego ciepła.
Ludy Północy, kojarzone z surowością i okrucieństwem (Wikingowie), znalazły swój sposób, aby przegnać chłód i mróz. Zainspiruj się skandynawskimi ogrodami zimowymi — świetlistymi pomieszczeniami wypełnionymi nieheblowanymi meblami i niebanalnymi dekoracjami. Dzięki naszym podpowiedziom zaaranżujesz wnętrze jak z bajki.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski