MUW Kraków: Od Podhala do Charsznicy tak żyją Małopolscy rolnicy! Konferencja podsumowująca wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2020 w województwie małopolskim

2 min czytania

Od 1 września do 30 listopada 2020 r. w całej Polsce prowadzony był Powszechny Spis Rolny. Dziś na konferencji Od Podhala do Charsznicy tak żyją Małopolscy rolnicy!” podsumowaliśmy jego wstępne wyniki. Konferencję zorganizowali wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wspólnie z Agnieszką Szlubowską dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie oraz dr Justyną Kosecką dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krakowie.

Konferencja towarzyszy obchodom 30-lecia KRUS, które odbywają się na szczeblu centralnym i regionalnym w całej Polsce. Podczas spotkania zaprezentowano nie tylko potencjał małopolskiego rolnictwa, ale także m.in. zagadnienia dotyczące tendencji i perspektyw jego rozwoju. Słowo do uczestników konferencji wygłosiła prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik.

W spotkaniu wzięli udział wybitni specjaliści, przedstawiciele najważniejszych instytucji realizujących zadania z zakresu rolnictwa, samorządowcy, przedstawiciele środowiska naukowego i media. Byli obecni także rolnicy laureaci etapu wojewódzkiego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” z ostatnich lat oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Bębła, Wieprza, Olszany i Łącka.

- Powszechny Spis Rolny to największe badanie rolnictwa, którego wyniki służą do kreowania programów rozwojowych rolnictwa i obszarów wiejskich oraz dostarczają szczegółowych informacji o sytuacji społecznej, ekonomicznej i demograficznej rolników. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w jego sprawne przeprowadzenie w Małopolsce mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który pełni również funkcję wojewódzkiego komisarza spisowego.

Spis był realizowany jako badanie pełne, skierowane obligatoryjnie z mocy ustawy do wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych, osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

Zakres, formę, tryb przeprowadzenia oraz prac związanych z przygotowaniem i opracowaniem jego wyników reguluje ustawa o powszechnym spisie rolnym. Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady. Wynika on również z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r.”.

PSR 2020 był drugim powszechnym spisem rolnym przeprowadzonym po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Poprzedni miał miejsce w 2010 r.

W państwach członkowskich ONZ to pełne badanie jest realizowane raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne.

W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 w całej Polsce zostało spisanych niemal 98% gospodarstw rolnych. W Małopolsce rolnicy spisali się wzorowo. Obowiązek dotyczył ponad 150 tys. użytkowników gospodarstw rolnych, a zrealizowało go blisko 100% gospodarzy z naszego województwa. Blisko jedna piąta gospodarstw skorzystała z możliwości samospisu przez Internet, co pokazuje, że gospodarstwa rolne rozwijają się, są nowoczesne i wykorzystują technologię w większym stopniu niż 10 lat temu.

Podczas konferencji wojewoda małopolski Łukasz Kmita uhonorował pracowników KRUS odznaczeniami państwowymi Medalami za Długoletnią Służbę. Wręczone zostały także okolicznościowe odznaki za zasługi dla ubezpieczenia społecznego rolników. Łącznie wyróżniono 17 osób.

Autor: krystian