Możliwości leczenia przewlekłego zapalenia zatok

Zatoki są istotne w procesie ogrzewania i oczyszczania powietrza przepływającego do płuc oraz oskrzeli oraz ochładzania mózgowia. Mają również wpływ na modulację głosu - jego dźwięczność oraz barwę. Kiedy pojawia się stan zapalny błony śluzowej wyściełającej zatoki przynosowe (sitowe, czołowe, klinowe i szczękowe), praca zatok zostaje zaburzona.

Przewlekłe zapalenie zatok to uciążliwe schorzenie charakteryzujące się nieustępowaniem dolegliwości przez ponad dwanaście tygodni, podczas których występują naprzemiennie stany zaostrzenia i wyciszenia objawów, do których należą między innymi zaburzenia węchu i smaku, gorączka lub stan podgorączkowy, kaszel nasilający się w nocy, ropna zielonkawa lub żółta wydzielina z nosa spływająca po ścianie gardła, dolegliwości bólowe w obrębie twarzy, niedrożny nos i bóle głowy.

Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok?

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok jest trudnym i długotrwałym procesem, którego przebieg jest uzależniony od tego, jak się rozwijało schorzenie i co je spowodowało.

Niezależnie od etiologii schorzenia, w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok pomocne jest płukanie ich roztworem soli fizjologicznej oraz stosowanie glikokortykosteroidów donosowych. Zalecane jest również stosowanie dostępnych na receptę środków immunostymulujących - zwiększających aktywność układu odpornościowego, tak zwanych lizatów bakteryjnych.

Jeżeli przewlekłe zapalenie zatok rozwinęło się w wyniku infekcji bakteryjnej, zazwyczaj konieczna jest antybiotykoterapia, jednak trwająca nie dłużej niż siedem do dziesięciu dni. Jako lek pierwszego rzutu stosuje się amoksycylinę - półsyntetyczną penicylinę wykazującą skuteczność przeciwko różnym typom bakterii. Możliwe jednak, że różnorodność bakterii w zatokach jest za duża, aby wyeliminować wszystkie jednym środkiem. Należy również ostrożnie dobierać kuracje aby zapobiec wykształceniu się patogenów odpornych na leki we florze bakteryjnej.

Jeżeli przewlekłe zapalenie zatok ma podłoże alergiczne, najważniejsze dla całkowitego wyleczenia będą działania profilaktyczne, czyli przede wszystkim w miarę możliwości wyeliminowanie kontaktu chorego z alergenem.

Operacyjne leczenie przewlekłego zapalenia zatok

W momencie, kiedy leczenie farmakologiczne przewlekłego zapalenia zatok nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczne może być przejście do leczenia operacyjnego. Chirurgiczne leczenie przewlekłego zapalenia zatok jest zalecane u pacjentów, u których stan zapalny często nawraca oraz u tych, którzy chorują ze względu na występujące na tkance polipy czy też skrzywioną przegrodę nosową. Najczęściej przeprowadzane są mało inwazyjne zabiegi mikrochirurgii endoskopowej. Podczas operacji poprawia się krzywą przegrodę nosową, chirurgicznie usuwa polipy nosa lub guzy oraz oczyszcza i osusza zatoki. Bardziej radykalną metodą leczenia, obecnie rzadziej stosowaną ze względu na wysoką inwazyjność, jest drenaż oraz całkowite usunięcie zainfekowanej błony śluzowej ze środka zmienionej chorobowo zatoki. Zabiegi mają krótki okres rekonwalescencji i przynoszą pacjentowi natychmiastową ulgę.

Powikłania związane z nieleczonym przewlekłym zapaleniem zatok

Nie należy bagatelizować przewlekłego zapalenia zatok - zignorowane schorzenie może doprowadzić do wielu poważnych, niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia pacjenta powikłań. Istnieje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych następstw infekcji w obszarze oczodołów i struktur mózgu. Te powikłania zawsze wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej, a często również hospitalizacji i leczenia w warunkach szpitalnych. Do niechcianych skutków nieleczonego przewlekłego zapalenia zatok należą zapalenie tkanek miękkich oczodołu, ropień pod okostnowy, ropień oczodołu, ropień mózgu, zapalenie zatok żylnych opony twardej, zakrzepica w obrębie okolicznego spływu żylnego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Infekcja w okolicach mózgowia wymaga niezwłocznego podjęcia działania w kierunku leczenia. Po więcej o zapaleniu zatok zapraszamy na stronę: https://medicus.com.pl