Dom spokojnej starości - na to warto zwrócić uwagę

Dom spokojnej starości to często najlepsze wyjście, aby zapewnić bliskiej osobie odpowiednią opiekę. Samodzielna opieka nad seniorem jest niezwykle trudna i zazwyczaj wymaga poświęcenia całego swojego wolnego czasu oraz rezygnację z pracy. Dlatego w sytuacji, gdy nasz bliski wymaga całodobowej opieki, nie powinniśmy wahać się przed oddaniem, gdyż zazwyczaj jest to sytuacja najlepsza dla nas i dla chorego. Należy jednak dobrze wybrać dom opieki. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Pozwolenie

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dom dla seniora posiada odpowiednie uprawnienia wydawane przez Urząd Wojewódzki. Kwestię tę można sprawdzić na stronie internetowej właściwego urzędu. Jeśli ośrodek nie ma zezwolenia, nie warto w ogóle brać go pod uwagę.

Dostęp do opieki wykwalifikowanej kadry

Należy sprawdzić, czy dom opieki zapewnia dostęp do lekarza i czy pensjonariusze mają stały dostęp do opieki pielęgniarskiej. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które wymagają specjalistycznej opieki lekarskiej. Dodatkowym atutem może być zatrudniony przez ośrodek lekarz psychiatra i możliwość skorzystania z opieki duszpasterskiej przez osoby wierzące.

Zajęcia usprawniające

Rehabilitacja i terapia zajęciowa są niezwykle ważne dla osób chorych. Pozwalają opóźnić skutki choroby i utrzymać seniora w dobrym stanie. Codzienna rehabilitacja zapobiega dalszemu obniżaniu się sprawności, zmniejsza dolegliwości bólowe i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego ciała. Natomiast terapia zajęciowa ułatwia utrzymanie sprawności manualnej i umysłowej, a często również stanowi doskonały sposób na przyjemne spędzenie czasu.

Ogólne warunki

Przed podjęciem decyzji o wyborze ośrodka, warto wybrać się tam na wizytę i sprawdzić ogólne warunki w nim panujące. Powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i starszych, a więc podjazdy dla wózków, windy, odpowiednie toalety, system przywoławczy pomoc w każdym pokoju itp.;
  • stan pensjonariuszy (otępienie, ogólne niezadowolenie), ale trzeba pamiętać, że mieszkają tam ludzie chorzy i mogą różnie się zachowywać, co nie będzie spowodowane złą opieką;
  • zapach unoszący się w ośrodku – zazwyczaj jest dość specyficzny, ale nie powinien świadczyć o brudzie i braku higieny;
  • godziny odwiedzin;
  • czy jest ogród, w którym podopieczni mogą spędzać czas.