Jakie mieszkania kupują mieszkańcy Krakowa?

Kraków to nie tylko legendarne miasto, czarujące klimatem stolicy dawnych królów, ale również prężnie rozwijający się ośrodek biznesowy. Co roku wiele osób decyduje się zamieszkać w tym miejscu, tak idealnie łączącym historię i nowoczesność i nie zniechęcają ich astronomiczne ceny nieruchomości. Jakich mieszkań szukają krakowianie?

Gdzie zamieszkać w Krakowie?

Gród Kraka jest miastem, w którym dynamicznie rozwija się budownictwo mieszkaniowe, zarówno w segmencie popularnym, jak i premium. Niektórzy deweloperzy budują klasycznie, inni nowocześnie, a są też tacy, którzy wzorują swoje projekty na zabudowie historycznej. Oferta mieszkaniowa rozwija się właściwie na obszarze całego miasta, tak więc potencjalny klient nie musi się obawiać, że nie znajdzie mieszkania spełniającego jego kryteria.

A gdzie krakowianie najczęściej szukają swojego wymarzonego “M”? Okazuje się, że największym zainteresowaniem cieszą się dzielnice oddalone od centrum - również te na obrzeżach miasta. Z jednej strony rozwija się tam niezbędna infrastruktura handlowo-usługowa oraz komunikacja, a z drugiej kameralne osiedla położone wśród zieleni stwarzają idealne warunki do odpoczynku. Jest to ogromna zaleta w porównaniu ze ścisłym centrum miasta, które tętni życiem przez całą dobę i w ostatecznym rozrachunku, może się okazać męczące.

Zalety zamieszkania na peryferiach

Obecnie coraz więcej osób opuszcza serca metropolii na rzecz ciszy i spokoju obrzeży miejskich lub wręcz strefy podmiejskiej. W niektórych przypadkach jest to spowodowane zmęczeniem gwarem i hałasem, który w centrum dużego miasta nie milknie nawet na chwilę, ale za lwią część takich decyzji odpowiada kalkulacja opłacalności takiego rozwiązania. Nieruchomości na peryferiach są zazwyczaj tańsze, niż te położone w dzielnicach centralnych, a różnica może wynosić nawet kilka tysięcy za metr kwadratowy. Według analiz przeprowadzonych przez portal Rynek Pierwotny, średnia cena za mkw. na Starym Mieście to 12 772 zł, podczas gdy w Dębnikach wynosi 8 639 zł za mkw.  Najtańsze mieszkania znajdziemy w Swoszowicach – 5 135 zł/mkw. oraz na Wzgórzach Krzesławickich - 6 673 zł/mkw.

Popularne małe osiedla

Badania preferencji klientów na rynku mieszkaniowym pokazują, że ostatnimi czasy przedkładamy ciszę i spokój niewielkich osiedli nad duże inwestycje, liczące kilkaset mieszkań. Najtrafniej ilustruje tę tendencję zestawienie zwycięzców Rankingu Inwestycji portalu Rynek Pierwotny, którego wyniki można sprawdzić na stronie Rankingu Inwestycji w Krakowie - II kwartał 2020.

W drugim kwartale 2020, w Krakowie, największym zainteresowaniem wśród internautów cieszyła się inwestycja Apartamenty Piltza, zrealizowana w Dębnikach. Oferta dewelopera to zaledwie 50 mieszkań w jednym budynku wielorodzinnym, otoczonym urokliwą zielenią. Wśród lokali znajdziemy zarówno małe, inwestycyjne kawalerki, jak i przestronne apartamenty o powierzchni powyżej 75 mkw. Na drugim miejscu uplasował się projekt dewelopera HK Group - Strumyk 1. Położona w dzielnicy Czyżyny inwestycja sąsiaduje z Parkiem Lotników Polskich i liczy jedynie 13 mieszkań. Nowoczesna, stylowa elewacja w antracytowym kolorze efektownie komponuje się z otaczającą zielenią.

Trzecie miejsce na podium rankingu to jedyna w zestawieniu inwestycja, której nie można nazwać kameralną. Murapol Parki Krakowa to duże, nowoczesne osiedle, zlokalizowane na Prądniku Białym. Oprócz atrakcyjnej architektury, deweloper oferuje potencjalnym klientom nowoczesne rozwiązania, takie jak system Smart Home oraz standardowy pakiet antysmogowy w każdym mieszkaniu.