Jak wyjąć złamany klucz z zamka?

Złośliwość rzeczy martwych potrafi skutecznie odebrać radość z życia, zwłaszcza w momentach, w których nie ma miejsca na nieprzyjemne niespodzianki. Złamany klucz w zamku z pewnością napsuł wiele krwi niejednemu właścicielowi samochodu czy mieszkania, skutecznie uniemożliwiając swobodne użytkowanie drzwi. Przypadkowe złamanie klucza w zamku zdarza się jednak zaskakująco często, dlatego znane są już techniki, dzięki którym można przywrócić zamki do drzwi Gerda lub od innego producenta do pełnej sprawności. Zatem jak wyciągnąć złamany klucz z zamka?

Złamany klucz w zamku: ocena sytuacji

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z naprawą zamka należy dokładnie przyjrzeć się sytuacji i ocenić, jak duży fragment klucza utknął w zamku do drzwi. Ma to ogromne znaczenie w kontekście dobrania odpowiedniej techniki wyciągania złamanego elementu z wkładki zamka. Szczęściem w nieszczęściu okazuje się złamany klucz, którego zakleszczona końcówka jest na tyle długa, aby móc ją wyjąć samodzielnie i to bez większego wysiłku. Okolicznością zdecydowanie mniej sprzyjającą jest natomiast złamanie tylko niewielkiej części końcówki klucza, której usunięcie nierzadko wymaga interwencji pogotowia zamkowego z Krakowa.

Jak wyciągnąć złamany klucz?

Przed wykonaniem telefonu do pogotowia ślusarskiego warto jednak podjąć próby samodzielnego usunięcia złamanego klucza z zamka. Jest to czynność, która nie wymaga specjalistycznego sprzętu – wystarczy posiadać w domu twardy drucik, małe cążki, pęsetę i preparat smarowy (WD-40 jak najbardziej wskazane). Jak wygląda część teoretyczna? Kiedy mamy do czynienia z długim fragmentem złamanego klucza wystającego nieco poza wkładkę wystarczy zahaczyć drucikiem o najbliższy ząbek i pociągnąć. Napotkany opór można zniwelować wspomnianym wcześniej WD-40. Co w przypadku, kiedy w zamku utknie mała część złamanego klucza? Do jego wyciągnięcia należy użyć pęsety lub cążków, co jednak wymaga nieco więcej wprawy i doświadczenia, z uwagi na konieczność manipulowania złamanym kluczem w środku wkładki tak, aby jego wyjęcie stało się możliwe.

Awaryjne otwieranie drzwi – fachowa pomoc

Co zrobić, kiedy domowe metody usuwania złamanego klucza z zamka zawodzą? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście skorzystanie z pomocy dobrego ślusarza. Fachowiec z łatwością zajmie się przywróceniem zamka drzwi do optymalnej sprawności, nie narażając drzwi na uszkodzenia, których naprawa często nie należy do najtańszych. Najlepsi ślusarze w Krakowie i okolicach potrafią sprostać nawet największym wyzwaniom takim jak zamki antywłamaniowe od najlepszych producentów na rynku czy awaryjne otwieranie samochodów, które dla przeciętnego człowieka wydają się zadaniami niemożliwymi do zrealizowania.

Wymiana zamka w drzwiach a złamany klucz

Czy złamany klucz oznacza wymianę wkładki zamka lub całego zabezpieczenia? W większości przypadków wystarczy usunięcie złamanego fragmentu klucza z wkładki, by móc ponownie cieszyć się jej bezproblemowym użytkowaniem. Czasem jednak może okazać się, że doświadczony ślusarz zaleci nam wymianę wkładki w drzwiach w celach zwiększenia poziomu zabezpieczeń domu czy mieszkania. Rzeczą naturalną jest, że zamki w drzwiach po wielu latach eksploatacji tracą swoje pierwotne właściwości – w takiej sytuacji warto rozważyć wymianę zamków antywłamaniowych na bardziej zaawansowane technologicznie. Dobry ślusarz w Krakowie https://www.pogotowie-zamkowe-krakow-24h.pl/ służy również pomocą w innych sytuacjach kryzysowych jak awaryjne otwieranie samochodu czy awaryjne otwieranie drzwi w przypadku zgubienia, zatrzaśnięcia czy kradzieży kluczy do mieszkania.