Po czym poznać profesjonalny okap gastronomiczny?

Okapy kuchenne cieszą się coraz większą popularnością. Znajdują one swoje miejsce nie tylko w restauracjach, ale także w małych barach i naszych domach. Po czym poznać, że dany produkt cechuje się wysoką jakością?

Tworzywo, normy, filtry

Przede wszystkim, stal nierdzewna. To właśnie to tworzywo wykorzystywane w jest w przemyśle spożywczym. Dotyczy to w tym samym stopniu specjalistycznych złącz do zaworów które tłoczą żywność, jak na przykład Camlocków, jak i okapów gastronomicznych.

Dobry okap gastronomiczny może - ale nie musi - mieć wbudowany wentylator. Pomaga on tłoczyć powietrze, które następnie zostanie oczyszczone i - w zależności od modelu działania - wypchnięte poza budynek lub ponownie wpuszczone do kuchni. O rodzajach okapów gastronomicznych i ich zastosowaniach możesz przeczytać we wpisie na stronie wrzesnia.info.pl.

W tym drugim przypadku, który jest raczej znakiem rozpoznawczym okapów domowych, ważną rolę odgrywa też filtr węglowy, który pomaga zatrzymywać drobinki brudu oraz tłuszczu. Warto przed zakupem upewnić się, że okap domowy umożliwia bezproblemową wymianę tego filtra.

Obieg powietrza

Kluczową rolę, o której wiele osób zapomina, odgrywa obieg powietrza. Został on bardzo dokładnie określony przez obowiązujące na terenie kraju prawo. Dla części kuchennej musi nastąpić 10-50 wymian powietrza w godzinę. Dobry okap gastronomiczny to taki, który zapewni tę ilość.

Sprzęt musi radzić sobie też z wilgotnością względną. Tutaj przedsiębiorcy także zobowiązani do spełnienia kilku norm. W dużym skrócie wilgotność nie może przekroczyć 40-50%. Idealnie byłoby, gdyby urządzenie miało wbudowany higrometr, który pozwoli podejrzeć te dane w czasie rzeczywistym. W razie czego można jednak nabyć urządzenie zewnętrzne.

Ważny jest też rozdział części kuchennej od tej, gdzie przebywają klienci. Nie chodzi tylko o przenikanie się zapachów, ale o inne normy powietrza dla tych dwóch części sali. Ilość wymian powietrza w części restauracyjnej w ciągu godziny, to już tylko 5-10. Pokazuje to dobrze, że różnica jest ogromna.

Czynniki zewnętrzne

Nie wszystko zależy od restauratora. Ma on do powiedzenia bardzo dużo, jednak czasem musi uznać wyższość prawa ogólnokrajowego, ale i lokalnego. Nie każdy lokal będzie nadawać się na restaurację. Warto wcześniej zaczerpnąć informacji w urzędzie gminy, prosząc o dane z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wraz z planowanymi zmianami.

Sytuacja nie byłaby zbyt wesoła, gdyby ktoś zainwestował sporo pieniędzy w lokal, a następnie okazałoby się, że gmina ma o to słuszne pretensje. Właściciele kamienic czy pomieszczeń nie zawsze wiedzą o tych wszystkich zawiłościach, dlatego warto zwracać się bezpośrednio do organu zarządzającego, prosząc o wydanie opinii na piśmie.

Dużą rolę odgrywa też kwestia tego, gdzie kupujemy nasz okap gastronomiczny. Warto postawić na sklepy, które działają na rynku już pewien czas, a ich pracownicy zawsze mogą udzielić nam profesjonalnej porady.