Podczas planowania budowy domu wiele osób zwraca uwagę nie tylko na jego wygląd, ale także funkcjonalność, w tym wydajność energetyczną. Często dobrym pomysłem okazuje się wzniesienie domu z naturalnych materiałów, takich jak drewno. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze projektów drewnianych domów i kiedy w ogóle warto brać je pod uwagę.

Jakie zalety mają projekty domów drewnianych?

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych – mimo to posiada właściwości porównywalne z nowoczesnymi surowcami. Jedną z nich jest znakomita izolacja termiczna i do pewnego stopnia akustyczna. Choć drewno przenosi dźwięki kroków bardziej, niż inne materiały, to jednak świetnie tłumi dźwięki rozchodzące się w powietrzu i w mniejszym stopniu wywołuje efekt pogłosu.

Poza tym drewno jest całkowicie odnawialnym i niedrogim materiałem, do tego domy z niego wznosi się o wiele szybciej, niż murowane – w zależności od technologii od 3 miesięcy do około pół roku. Przyczyną tak szybkiego tempa jest możliwość używania modułów oraz brak tzw. technologii mokrych, których nie można wykonywać zimą.

Projekty domów drewnianych: nowoczesne czy klasyczne?

Drewniana architektura kojarzy się raczej z tradycyjnym budownictwem niż nowoczesną stylistyką, dlatego wiele osób preferujących nowoczesny wystrój nie bierze pod uwagę projektów domów drewnianych. Warto jednak wiedzieć, że obok mody na tradycyjne budownictwo, równolegle architekci tworzą projekty domów z drewna utrzymanych w minimalistycznym, nowoczesnym stylu. Najnowsze technologie obróbki i impregnacji drewna sprawiają, że można wznieść budynek, który będzie wyglądał świeżo i nowocześnie przez wiele lat. Pomaga w tym także łączenie drewna z materiałami takimi, jak szkło czy beton – często zwiększa to wartość użytkową i estetyczną budynku. Szczególnie wielkie przeszklenia sprawiają, że współczesne projekty domów drewnianych nieraz wyglądają nawet bardziej nowocześnie, niż z innych materiałów.

Zarówno nowoczesne, jak i klasyczne domy z drewna potrafią spełniać restrykcyjne normy energetyczne, a więc mamy dużą swobodę w wyborze stylu.

Projekty domów drewnianych: możliwe warianty

Warto wiedzieć, że nie tylko styl elewacji może się różnić w zależności od zamysłu architekta. Projekty domów drewnianych mogą więc być zarówno niewielkimi domkami letniskowymi, jak i całorocznymi, solidnymi konstrukcjami dla całej rodziny. Podobnie jak w klasycznym budownictwie mamy też duża swobodę w ilości kondygnacji – od parterowych budynków do dwu, a nawet trzypoziomowych – choć mało kto decyduje się na tak dużą ilość kondygnacji w zabudowie jednorodzinnej.

Jak wspominaliśmy, stylistyka może być dowolna – od klasycznych chat w stylu wiejskim po supernowoczesne budynki, których charakter może być podkreślony dużymi oknami czy nawet przeszklonymi ścianami. Wybór projektów domów z drewna jest ogromny, a szukanie można zacząć tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_drewniane.html. Nawet najbardziej wymagający inwestor powinien więc bez trudu znaleźć propozycję odpowiadającą jego oczekiwaniom.

Gdzie można przejrzeć projekty domów z drewna?

Projekty drewnianych domów dostępne są zarówno u firm specjalizujących się w tej technologii, jak i na stronach poświęconych szeroko pojętym projektom domów, drewnianych i nie tylko. Dobrym pomysłem jest przejrzenie takich stron zawężając wyszukiwanie do konkretnych parametrów, takich jak metraż, ilość poziomów czy klasa energooszczędności. Warto pamiętać, że większość projektów można dostosować do indywidualnych potrzeb, więc jest to rozwiązanie zarówno szybsze, jak i tańsze od zlecania indywidualnego wykonania projektu architektonicznego.

Poznaj projekty domów drewnianych: niedrogie i energooszczędne