Jak bezpiecznie kupować i sprzedawać? Gdzie szukać pomocy prawnej? Jak korzystać z pomocy dla ofiar i świadków przestępstw? – krakowscy seniorzy poznali odpowiedzi na te i wiele innych pytań podczas konferencji „Bezpieczny senior”.

Seniorzy uczestniczyli w konferencji o bezpieczeństwie
Fot. materiały prasowe

Dwudniowa konferencja poświęcona tematom związanym z bezpieczeństwem została zorganizowana przez Radę Seniorów Miasta Krakowa we współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Odbyła się w Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy os. Szkolnym w symbolicznym terminie – w Dniu Babci oraz w Dniu Dziadka. W wykładach wzięli udział podopieczni tej instytucji, osoby korzystające z oferty klubów seniora, osoby pracujące z seniorami i wolontariusze zaangażowani w inicjatywy skierowane do starszych mieszkańców naszego miasta.

O tym, jak bezpiecznie i rozsądnie kupować i sprzedawać, jakie prawa w tym zakresie przysługują seniorom oraz  gdzie szukać pomocy prawnej uczestnikom konferencji opowiadał  Jerzy Gramatyka, Miejski Rzecznik Konsumentów. Policjanci z Wydziału Prewencji oraz Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przybliżyli zasady bezpieczeństwa w życiu codziennym oraz  metody działań sprawców przestępstw na tak zwaną legendę „na wnuczka” i  „na policjanta”. Zakres bezpłatnej pomocy dla ofiar i świadków przestępstw oraz rolę personelu instytucji w profilaktyce przestępczości oraz w niwelowaniu następstw przestępstw omówili przedstawiciele Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krakowie.

W konferencji wzięło udział ponad 200 osób.