MUW Kraków: O grypie ptaków oraz wirusie afrykańskiego pomoru świń

2 min czytania

W 10 województwach w Polsce odnotowano przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń. Pojawiały się także epizody rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków. Przypadki te nie dotyczą Małopolski, ale nasze służby, inspekcje i straże intensywnie monitorują sytuację.

**** Dziś w naszym Urzędzie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone tematowi prewencji i zwalczania zakaźnych chorób zwierząt. Posiedzeniu przewodniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Obecny był także II wicewojewoda małopolski Józef Leśniak. Problematykę zaprezentowali małopolski wojewódzki lekarz weterynarii Agnieszka Szewczyk Kuta wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Kawieckim.

Spotkanie w dużej mierze dotyczyło przypomnienia zasad i procedur służących zapobieganiu rozprzestrzeniania się wspomnianych wirusów oraz likwidacji ognisk w przypadku wystąpienia choroby. Omówiono także zakres kompetencji poszczególnych służb oraz bieżące działania. Na chwilę obecną mają one przede wszystkim wymiar edukacyjny, informacyjny, planistyczny i prewencyjny. Także w Małopolsce, zgodnie z wytycznymi małopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Agnieszki Szewczyk Kuty, regularnie odbywają się m.in. przeszukiwania lasów. W walce z chorobami zakaźnymi zwierząt kluczowe są: bioasekuracja, podnoszenie poziomu świadomości i korzystanie z dostępnej wiedzy.

Przypominamy, że zarówno wirus grypy ptaków (HPAI), jak i afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie jest wirusem patogennym dla człowieka, czyli nie zagraża zdrowiu osób, które mogły mieć kontakt z zarażonym zwierzęciem. Wirusy te są jednak bardzo poważnym zagrożeniem dla hodowców mięsa z uwagi na straty finansowe, na które mogą zostać narażeni wskutek choroby trzody chlewnej i drobiu. Dlatego niezwykle ważne jest zachowanie zasad higieny oraz stosowanie się do procedur.

Autor: krystian