Muzeum Witrażu zaprezentowało witraż „Polonia” wykonany w ramach projektu „Polonia w budowie”. Odsłonięciu towarzyszył pokaz animacji „Apollo. Żywioły”.

Odsłonięcie witrażu „Polonia”
Fot. Pracownia i Muzeum Witrażu

Prezentacja „Polonii” to zwieńczenie dwóch lat pracy muzeum, które podjęło się wykonania witraża w związku z przypadającymi w 2018 roku obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Został zrealizowany na podstawie projektu Stanisława Wyspiańskiego zaproponowanego pod koniec XIX wieku katedrze we Lwowie. „Polonia” w zamyśle twórcy miała stanowić opowieść o sytuacji naszego kraju w tamtym trudnym czasie, ale z powodu kontrowersji związanych z awangardową formą projekt nie został wówczas zrealizowany w szkle. Prace nad przygotowaniem witrażu, koordynowane przez Piotra Ostrowskiego - dyrektora artystycznego muzeum, obejrzało ponad 25 tysięcy zwiedzających. Witraż składa się z 1,5 tysiąca kawałków szkła w sześciu kwaterach oprawionych w ołów, ma niemal 3 m wysokości i 1,5 m szerokości. „Polonia” została zrealizowana w ramach projektu „Cykl w budowie”.

Pierwszym projektem z tego cyklu był „Apollo w budowie”, czyli rekonstrukcja witrażu „Apollo. System słoneczny Kopernika” zaprojektowanego przez Wyspiańskiego w 1904 roku dla Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie i zniszczonego podczas II wojny światowej. Gotowe dzieło zostało po raz pierwszy zaprezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie podczas wernisażu wystawy WYSPIAŃSKI. Realizacja otrzymała wyróżnienie w Konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2017. Rekonstrukcji podlegała środkowa, zniszczona część witraża, natomiast zachowały się dwa boczne skrzydła, na których autor przedstawił Żywioły. W docelowym miejscu ekspozycji – Galerii Młodopolskich Mistrzów Witrażu w Pracowni i Muzeum Witrażu stworzona została animacja „Apollo. Żywioły” nawiązująca do koncepcji Wyspiańskiego. Animacja wypełnia przestrzeń wokół witraża, a sposób prezentacji  wprowadza nową jakość w przestrzeni ekspozycji muzealnej.

Odsłonięcie witrażu „Polonia” zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.