Degustacja wina wielu kojarzy się z jego piciem w dużych ilościach. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że nie ma ona z tym zbyt dużo wspólnego. Znacznie większą rolę podczas jej trwania odgrywają zmysły węchu i wzroku. Dopiero na samym końcu wykorzystuje się smak.

Degustacja wina – o czym świadczy kolor?

Podczas degustacji wina na samym początku wykorzystywany jest zmysł wzroku. To on pozwala wychwycić wiele cech. Na początku ocenia się wiek trunku. O nim świadczyć będą tworzące się na ściankach refleksy. Młode wina można rozpoznać po złocistych refleksach przechodzących w delikatną zieleń. Ogólnie stwierdzić można że świadczą o nich jasne odcienie zimnych lecz wyrazistych barw. Starsze wino będzie charakteryzowało się kolorem ciemnoczerwonym z pomarańczowymi odcieniami. Degustacja wina to proces przez który przeprowadzać będzie doświadczona osoba. To ona nauczy jak właściwie oceniać rocznik trunku. Kolejny etap obserwacji odnosi się do oceny intensywności barwy. To ona świadczyć będzie o tym, czy użyte do produkcji wina winogrono spełniło wszystkie wymogi. Dobre wino będzie odznaczało się intensywną barwą zgodną z cechami szczepu, szczepów z którego zostało wytworzone.

Degustacja wina – zmysł węchu i smaku

Rozpoznawanie bukietu wina przy pomocy węchu jest nie lada wyzwaniem. Podejście do tego z tzw marszu zapewne skończy się fiaskiem. Dlaczego? Otóż, by móc prawidłowo wychwycić zapachy należy umieć je nazwać, a do tego potrzebna jest wcześniejsza nauka i praktyka. Podczas degustacji dla amatorów zazwyczaj jest to najzabawniejszy etap. Nie należy się jednak zrażać. Każda kolejna degustacja prowadzona np. przez https://zbawcy.pl/ będzie coraz bardziej precyzyjna i trafna. Mimo to wielu osobom już na samym początku przygody z degustacją wina udaje się wychwycić pewne cechy. Niepożądane są oczywiście zapachy pleśni, stęchlizny lub korka. Przy pomocy węchu ocenia się intensywność, złożoność, a także jakość wina. Powodzenie tej czynności będzie w głównej mierze uwarunkowane tym z jakimi zapachami ma się do czynienia na co dzień. Na samym końcu przychodzi pora na smakowanie. Ono ma na celu ustalenie: procentowej zawartości alkoholu, kwasowości, zawartość taniny, mineralność, a także trwałość wina.

Degustacja wina – o czym świadczy kolor, zapach i smak?