Botoks jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych substancji w gabinetach medycyny estetycznej. Jakie jest jego główne zastosowanie?

Toksyna botulinowa, inaczej jad kiełbasiany, jest produktem bakterii jadu kiełbasianego Clostridium botulinum. Znana jest szerzej pod swoją nazwą handlową – botoxbotoks. Związek ten w dużych dawkach jest silnie toksyczny, ale w niewielkich, kontrolowanych ilościach posiada działanie terapeutyczne.

Działanie botoksu polega na blokowaniu przewodnictwa między nerwami a mięśniami, co prowadzi do czasowego zablokowania ruchu mięśni. Zablokowane tkanki ulegają jednak odbudowie i z czasem ruch ten zostaje przywrócony.

Obecnie botoks używany jest w wielu dziedzinach medycyny, w tym między innymi przy leczeniu zeza, tików nerwowych, spastyczności mięśni. Znalazł również zastosowanie w medycynie estetycznej, która wykorzystuje jego właściwości na kilka sposobów.

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej:

  • likwidacja zmarszczek mimicznych

  • zmniejszenie nadmiernej potliwości

  • leczenie bólów migrenowych głowy

Botoks na zmarszczki mimiczne

Najczęściej medycyna estetyczna wykorzystuje botoks do likwidowania zmarszczek mimicznych. Zmarszczki te pojawiają się na skórze nawet po dwudziestce, jako efekt mimiki, czyli ruchu mięśni twarzy. Zalicza się do nich zmarszczki na czole, między brwiami, „kurze łapki” w kącikach oczu czy zmarszczki przy ustach.

Zabieg usuwania zmarszczek mimicznych z użyciem botoksu polega na wstrzyknięciu odpowiedniej dawki preparatu bezpośrednio w mięsień pod zmarszczką, co powoduje jej zanik. Efekt ten widoczny jest najczęściej przez 3-6 miesięcy. Potem można wykonać kolejny zastrzyk.

Botoks na nadpotliwość

Botoks przynosi także bardzo dobre efekty w leczeniu nadmiernej potliwości, na przykład pach, stóp, rąk czy czoła.

Zabieg w tym przypadku wygląda podobnie jak likwidacja zmarszczek, czyli odbywa się przez wstrzykniecie substancji w wybrany obszar. Dochodzi wtedy do zablokowania pracy gruczołów potowych, a w rezultacie do zmniejszenia potliwości.

Botoks na bóle migrenowe głowy

Warto także wskazać, że toksyna botulinowa przynosi bardzo dobre efekty w leczeniu bólów migrenowych głowy.

Zabieg ten pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych i czasu trwania bólu, a z czasem może doprowadzić także do całkowitego ustąpienia migren. Dla uzyskania optymalnych efektów wykonuje się serię kilkudziesięciu wstrzyknięć w okolicę czoła, skroni oraz okolicę potyliczną i kark.

Więcej informacji o botoksie można znaleźć na stronie: https://www.medycynaestetycznakielce.pl/.