IX Finał Programu Szkoła z Klasą już za nami. Uczniowie i nauczyciele z ZSRCKU z Czernichowa mieli możliwość po raz drugi zaprezentowć dokonania Szkoły w dobiegającym końca roku szkolnym 2018/2019.

W tym roku nasza Szkoła po wstępnie przeprowadzonych badaniach, wraz z młodzieżą postawiła na BEZPIECZEŃSTWO I ZAUFANIE. To właśnie ten temat przewijał się w prowadzonych przez nauczycieli i wychowawców zajęciach. Na bezpieczeństwo na terenie szkoły, programy profilaktyczne oraz zajęcia pozaszkolne podnoszące świadomość młodzieży oraz współtworzenie „bezpiecznej przestrzeni” nauczyciele nie szczędzili czasu ani pomysłów.

W dniach 27 i 28 maja  w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie uczniowie: Łucja Dyjach, Klaudia Przebinda oraz Jan Kita pod opieką Sylwii Morawiec i Marty Zyś, dzielnie prezentowali na przygotowanych wcześniej plakatach szereg dokonań szkoły w programie. Uczniowie i nauczyciele z innych szkół odwiedzający nasze stanowisko oprócz realizacji działań programu mieli okazję usłyszeć o najstarszej szkole rolniczej, o naszym przyszkolnym gospodarstwie, o pasji weterynaryjnej oraz konnej naszych uczniów. Pod koniec prezentacji Łucja, Klaudia i Jan przeprowadzili mały quiz o naszej szkole. Uczestnicy festiwalu mieli nie mały problem z odpowiedzią na pytania.

Drugi dzień przebiegał pod hasłem WARSZTATY! Rozpoczęliśmy dzień huczną debatą nt. wiedzy o Unii Europejskiej. Debatę tuż po wyborach do UE zorganizowano w ramach międzynarodowego programu R-EU-connected. Na pytania uczestników z dużym entuzjazmem odpowiadali eksperci: Bartłomiej Balcerzyk, szef działu informacji i komunikacji społecznej z Przedstawicielstwa KE w Polsce oraz Alicja Pacewicz, przewodnicząca Rady Fundacji SZK. Kończyliśmy debatę odśpiewaniem hymnu Unii Europejskiej. W drugiej części dnia młodzież wzięła udział w warsztatach dzięki którym odkrywała zasady fake newsów czyli jak odróżniać w internecie fałszywe informacje od prawdziwych a także sama tworzyła prawdziwe i te „naciągane” informacje. Nauczyciele zaś mili okazję poznać głębiej Popkulturę w języku młodzieży oraz spróbować wpleść jej bogactwo w prowadzone zajęcia dydaktyczne.

Kolejny finał, zdobyte doświadczenie, zawarte znajomości oraz satysfakcja z udziału w świetnym przedsięwzięciu. Chce się rzec: szkoda, że tak krótko, a także do zobaczenia po wakacjach!

Opracowała:
Sylwia Morawiec
ZSRCKU w Czernichowie
Fot. z archiwum ZSRCKU w Czernichowie