Fizjoterapia kiedy warto z niej skorzystać?

Fizjoterapia jako nauka medyczna jest skoncentrowana na zdolnościach ruchowych człowieka. Kiedy jest wskazana?
Pod pojęciem takim jak fizjoterapia znajduje się szeroka gama procedur, które mają na celu rozwój, utrzymanie, a także przywrócenie odpowiedniej sprawności pacjentowi.
Czym dokładnie zajmuje się fizjoterapia? Co jest jej głównym celem? Kiedy jest wskazana? Czym fizjoterapia rożni się od rehabilitacji? W końcu, gdzie można z niej skorzystać? Sprawdź teraz!
Czym zajmuje się fizjoterapia?
Fizjoterapia jest nauką medyczną, która skoncentrowana jest na przynoszeniu ulgi osobom, które mają trudności z prawidłowym ruchem, na przykład u osób, u których wystąpiły dolegliwości bólowe, urazy, schorzenia lub inne warunki, które zaburzają ruch.
Głównymi celami fizjoterapii jest specjalna terapia narządów ruchu, fizjoterapia ortopedyczna i neurologiczna, korygowanie wad, a także terapia dolegliwości bólowych.
Fizjoterapia jest wskazana między innymi w poniższych przypadkach:
zmiany zwyrodnieniowe stawów
różnego rodzaju urazy, na przykład urazy kończyn, urazy rdzenia kręgowego
wady różnych typów, na przykład wady postawy
bóle, w tym bóle kręgosłupa
choroby przewlekłe, na przykład stwardnienie rozsiane (SM), stwardnienie zanikowe boczne (SLA), porażenia, choroba Parkinsona
osoby unieruchomione, które nie podejmują samodzielnie aktywności ruchowej
Zatem fizjoterapia wskazana jest u wielu osób, które doświadczają problemów ruchowych. Mogą korzystać z niej osoby dorosłe, w tym seniorzy, a także dzieci i młodzież.
Fizjoterapia a rehabilitacja
Bardzo często fizjoterapia jest utożsamiana z rehabilitacją. Warto jednak wskazać, że te dwa terminy różnią się pomiędzy sobą i odnoszą się do innych procedur.
Rehabilitacja to pojęcie szersze, które włącza również fizjoterapię. Odnosi się do zespołu różnych działań, w tym zarówno fizycznych, jak i psychicznych, które mają na celu przewrócenie pacjentowi zdrowia.
Fizjoterapia jest elementem rehabilitacji i obejmuje procedury fizyczne, które mają na celu przywrócenie sprawności ruchowej pacjentów.
Przykładowe metody fizjoterapeutyczne:
DNS (Dynamic Neuromuscular Stabilization)
łańcuchy mięśniowe według metody GDS
masaż leczniczy tkanek głębokich
Muscle Repositioning
PNF (Proprioreceptive Neuromuscular Facilitation)
terapia punktów spustowych
terapia tkanek miękkich
trening proprioceptywny
Dobór odpowiedniej metody fizjoterapeutycznej zależny jest przede wszystkim od rodzaju dolegliwości, z którą ma do czynienia pacjent. Fizjoterapeuta może dopasować optymalne zabiegi, które pomogą w osiągnięciu optymalnych efektów.
Gdzie można skorzystać z fizjoterapii?
Procedury fizjoterapeutyczne są prowadzone w wielu gabinetach i klinikach działających na terenie całego kraju także prywatnych.
Oczekiwanie na wolne miejsca w szpitalach i placówkach dofinansowywanych z NFZ jest jednak często bardzo długie. Właśnie dlatego wielu pacjentów decyduje się na korzystanie z prywatnych usług fizjoterapeutycznych. Szeroka gama różnych, także najnowszych metod terapeutycznych, brak długich kolejek, a także dogodne terminy wizyt to główne zalety prywatnej fizjoterapii.
W Krakowie kompleksowe usługi w zakresie fizjoterapii oferuje Klinika Osteopatii i Fizjoterapii REHAORTHOPEDICA z siedzibą przy ulicy Głowackiego 4.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski