Proces przebijania się przez dziąsła pierwszych zębów u dzieci określa się mianem ząbkowania. Pomimo tego, że jest on zupełnie naturalny i w żaden sposób nie zagraża bezpieczeństwu dzieci, w zdecydowanej większości przypadków utożsamia się go z trudnym okresem w życiu zarówno maluchów, jak i ich rodziców.

Wszystko ze względu na objawy, które towarzyszą ząbkowaniu i wśród których na pierwszy plan wysuwa się ból dziąseł, ogólne rozdrażnienie, a nawet podwyższona temperatura, która może pojawić się u dziecka w tym czasie. Jeśli ząbkowanie u niemowląt przebiega w sposób bardzo dotkliwy dla najmłodszych, wówczas należy sięgnąć po domowe sposoby, które przyniosą dziecku ukojenie. Oto kilka najskuteczniejszych.

 

Ząbkowanie u niemowląt – sprawdź, jak pomóc maluszkowi

Ząbkowanie u niemowląt może przebiegać w zróżnicowany sposób – u niektórych dzieci niemalże bezobjawowo, podczas gdy u innych procesowi temu może towarzyszyć duża bolesność, a nawet podwyższona temperatura ciała. Należy jednak pamiętać, że nawet wtedy, gdy ząbkowanie ma łagodny przebieg, wiąże się dla dziecka z dużym dyskomfortem, spowodowanym chociażby swędzeniem dziąseł. Kiedy więc nasz maluch zaczyna ząbkować, my jako odpowiedzialni rodzice powinniśmy zrobić wszystko, by poprawić samopoczucie dziecka. Do tego celu warto wykorzystać m.in. miękkie gryzaki. Ich zadaniem jest minimalizowanie swędzenia dziąseł. Im częściej będą się one pojawiać w zasięgu rączki naszej pociechy, tym lepiej. Wówczas malec będzie mógł po nie sięgnąć, kiedy tylko będzie tego potrzebował.

 

Gryzaki

Wykorzystując gryzaki, nie tylko poprawimy komfort malca, ale też unikniemy ryzyka związanego z tym, że dziecko będzie wkładać do buzi inne przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu, co mogłoby być dla niego niebezpieczne. Wybierajmy miękkie gryzaki, które nie podrażnią i tak już wrażliwych dziąseł dziecka. Pamiętajmy również, by przed ich pierwszym użyciem zamoczyć je we wrzącej wodzie i powtarzać tę czynność za każdym razem, kiedy gryzak spadnie na podłogę. Przed podaniem dziecku zabawek upewnijmy się, czy mają one odpowiednie atesty, a tym samym są w pełni bezpieczne.

 

Żele apteczne

Jeśli dziąsła dziecka są mocno podrażnione i rozpulchnione, a ich dotykanie wyraźnie sprawia malcowi ból, wówczas można zastosować na nie specjalny żel dostępny w aptece. Tego rodzaju preparaty o działaniu chłodzącym, kojącym i przeciwbólowym, zastosowane miejscowo na wrażliwe miejsca, szybko przynoszą dziecku ulgę, zmniejszając odczuwany dyskomfort. Ze względu na bezpieczeństwo ich zastosowanie warto skonsultować z pediatrą.

Poza wymienionymi objawami u dziecka podczas ząbkowania może wystąpić także podwyższona temperatura ciała. Jeśli waha się ona w granicach ok. 37°C, nie powinna wzbudzać niepokoju. Ważne, aby przez cały czas kontrolować jej wysokość. Jeżeli jednak gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas lub zaczyna wzrastać, należy zasięgnąć opinii lekarza. Konieczne może się też okazać zastosowanie środka przeciwgorączkowego.