Kultura lubi jesień, szczególnie tę krakowską! Weekend zapowiada się świetnie, zerknijcie do naszego rozkładu i zaplanujcie wszystko odpowiednio wcześniej. Wśród barwnego i szerokiego wachlarza kulturalnych propozycji znajdują się m. in. Festiwal Filmu Niemieckiego, koncert Bokki, Audio Art Festival oraz prawdziwa uczta dla wszystkich miłośników designu!

Weekendowy rozkład jazdy
Fot. materiały prasowe

Listopad to dobry czas na podsumowania. Zajrzyjmy zatem do studyjnego kina ARS na coroczny, realizowany od ponad 20 lat przegląd najnowszego dorobku naszych zachodnich sąsiadów. Podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego (16-22 listopada) wyświetlone zostaną dostrzeżone na festiwalach, ale też docenione przez publiczność obrazy uznanych twórców i debiutantów – czyli pełen przekrój filmowy A.D. 2018. Więcej informacji na stronie kina ARS.

Teatr Praska 52 zaprasza 16 listopada, o gdz. 19.00, na spektakl „Sąsiadka, czyli komedia dell'arte”. Tradycyjna scenografia, bogaty kostium i skórzane maski. Wirtuozeria improwizacji oraz komiczne sytuacje, czyli lazzi - oto komedia dell'Arte. Choć rodem z XVI wieku, nie postarzała się ani trochę. To teatr jak najbardziej współczesny i aktualny. Sąsiadka oderwie cię od szarej rzeczywistości, oczaruje i rozśmieszy.

Nominowany do Paszportu „Polityki” Michał Borczuch wystawi 16 listopada, o godz. 19.00, na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki spektakl na podstawie sztuki Chilijczyka Alejandro Moreno Jashésa, której polskie tłumaczenie powstało na specjalne zamówienie Teatru im. Juliusza Słowackiego. „Czarne papugi” to surrealistyczny zapis choroby psychicznej, wnikliwie ukazujący meandry ludzkiej podświadomości, która wciąż pozostaje zagadką. Sam spektakl powstał na skrzyżowaniu tekstu i doświadczenia zbiorowego. Szykuje się podróż bez logiki, na granicy normalności i szaleństwa!

W ramach cyklu „Przywrócone arcydzieła” w MOSie będzie można zobaczyć 17 listopada film z 1981 r. Wojciecha Marczewskiego pt. „Dreszcze”. Akcja "Dreszczy" rozgrywa się 1955 roku. 11-letni Tomek Żukowski (Tomasz Hudziec) jest świadkiem brutalnej rewizji i aresztowania ojca (Władysław Kowalski) przez UB. Inteligentny chłopiec wkrótce zostaje wysłany przez szkołę na obóz ZMP dla przyszłych liderów. Widząc tam hipokryzję władzy, symbolicznie stawia jej opór jako członek tajnego klubu słuchaczy Radia Wolna Europa, stopniowo ulega jednak urokowi druhny przewodniczki (Teresa Marczewska), uwodzicielskiego i zarazem matczynego wcielenia systemu.

Już w najbliższą sobotę, 17 listopada, w krakowskim klubie i restauracji Baroque wystąpi Natalia Kukulska. Kameralny koncert odbędzie się w klimatycznym wnętrzu odnowionego Baroque. Początek wydarzenia o godz. 20. 16 listopada natomiast odbędzie się w klubie Studio koncert Agnieszki Chylińskiej, promujący nową płytę – PINK PUNK. Start o godz. 19.00.

Dla najmłodszych Teatr Groteska przygotował spektakl „Brzydkie Kaczątko”. Wydarzenie odbędzie się 17 listopada, o godz. 16.00. Spektakl oparty na motywach baśni H. Ch. Andersena powstaje na oczach widzów, a zarazem w wyobraźni autora. W domu Andersena wszyscy domownicy chodzą na palcach, żeby nie przeszkadzać w pisaniu kolejnej baśni. A nie da się jej zwyczajnie napisać. Baśń musi urodzić się sama, albo… wykluć.

Bodźce, bodźce, coraz więcej bodźców – obrazów i dźwięków wokół nas wciąż przybywa. Ich umiejętne łączenie pozostaje jednak sztuką. Temu niezwykłemu kunsztowi poświęcili się artyści biorący udział w Audio Art Festival. Program 26. edycji imprezy (16-25 listopada) składa się z ponad 20 wydarzeń, które dadzą sowitą pożywkę naszym zmysłom. Od pierwszego dnia instalacje w Bunkrze Sztuki pozwolą nam oddać się „Percepcji sfer”, zagubić się w „Labiryncie dźwięku” oraz uchwycić przepływające przez naszą głowę myśli (Gedankenpendel).

18 listopada, o godz. 19.00 w Fortach Kleparz odbędzie się koncert Bokki. Konsekwentnie trzymając się anonimowego, tajemniczego wizerunku i nieoczywistego podejścia do tworzenia oraz promowania swojej muzyki, Bokka stała się jednym z najbardziej popularnych zespołów polskiej sceny alternatywnej. Rok 2017 formacja spędziła na pracy nad nową płytą. Life On Planet B, trzeci album w dorobku zespołu, ukazał się 20 kwietnia 2018 roku. Materiał powstał we współpracy z Danielem Walczakiem, który stał się współproducentem wydawnictwa, a wcześniej czuwał nad nagrywaniem m.in. płyt Curly Heads, Dawida Podsiadło czy Grzegorza Hyżego.

Czy Kraków jest miastem dizajnu? Oczywiście. A szczególnie w listopadzie! Projekt Miasta Kraków „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” (16 listopada – 2 grudnia) zbiera pod wspólnym szyldem wydarzenia związane ze sztuką projektowania organizowane pod Wawelem przez kilkudziesięciu partnerów: instytucje, uczelnie, muzea, centra kultury, fundacje i prywatne galerie.

Pierwszą edycję dwutygodniowego festiwalu dobrze rozwiązanych przestrzeni i przedmiotów niebanalnych rozpoczną „Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem” (15-18 listopada), na które już po raz czwarty zaproszą Krakowskie Szkoły Artystyczne. Wykłady w Szkole Wnętrz i Przestrzeni poprowadzą w tym roku prof. Czesława Frejlich, Jadwiga Husarska oraz artystka multimedialna i projektantka Zuzanna Niespor. W niedzielę, 18 listopada, podczas targów „Zaprojektowani” w zabytkowej przestrzeni Starej Zajezdni swoją ofertę zaprezentuje blisko stu wystawców: małe manufaktury oraz indywidualni artyści i rzemieślnicy.

W niedzielę 18 listopada odbędzie się XIV edycja Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich – w programie wykłady, warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikami. Impreza ta ma charakter edukacyjny i rodzinny, jej celem jest przybliżenie historii naszego miasta i jego dziedzictwa kulturowego poprzez ukazanie różnorodnych zasobów muzealnych, szczególnie tych, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji, muzea przygotowują szereg dodatkowych atrakcji.  Dzień Otwartych Drzwi odbywa się zawsze w niedzielę. Muzea otwarte są dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 16.00 (niektóre są czynne dłużej), a wstęp na wystawy jest wolny.