„Tysiąc skarbów Krakowa. Dzieje i sztuka” – to najnowszy monumentalny album, opowiadający na nowo dzieje miasta przez pryzmat najcenniejszych obiektów dziedzictwa materialnego z kolekcji publicznych, kościelnych i prywatnych. Wydawnictwo jest próbą zbudowania nowej narracji o mieście, uwzględniającej najnowszy i nierzadko szybko się zmieniający stan badań dotyczący jego dziejów i tradycji. Publikacja została w całości sfinansowana przez miasto Kraków, którego władze zainspirowały Międzynarodowe Centrum Kultury do jej opracowania i wydania.

Tysiąc skarbów Krakowa – takiego albumu jeszcze nie było!
Fot. mck.krakow.pl

Album to efekt ponad trzyletniej pracy badawczej zainicjowanej przez miasto Kraków. Zespół wybitnych specjalistów, zaproszonych do współpracy przez prof. Jacka Purchlę, dokonał wyboru tytułowych „skarbów”, a efektem tej pracy jest wyjątkowa publikacja prezentującą ponad tysiącletnią historię Krakowa oraz jego wielokulturową i złożoną tożsamość.

Książka prezentuje nie tylko najwyższej klasy zabytki czy dzieła, ale również cenne układy urbanistyczne, ważne dla Krakowa zjawiska kulturowe czy dziedzictwo niematerialne. Oprócz ikonicznych dzieł związanych z miastem, takich jak ołtarz Wita Stwosza, słynnej na cały świat „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Hołdu pruskiego” Jana Matejki, w albumie znajdują się te mniej oczywiste przykłady współtworzące nową narrację o mieście.

Na szczególną uwagę zasługują m.in. krakowskie szopki, bezcenna kolekcja niemieckich samolotów w Muzeum Lotnictwa Polskiego, znajdujący się w Bibliotece Jagiellońskiej zbiór autografów muzycznych Mozarta, Beethovena czy Bacha, mozaika na ścianie wieżowca Biprostalu czy rysunki Andrzeja Mleczki.

Książka została podzielona na sześć chronologicznych rozdziałów. Tytułowe skarby zebrane są w formie katalogów umieszczonych po każdym rozdziale, tworząc niezwykle bogaty materiał ilustracyjny. Należy zwrócić też uwagę na przyjętą przez autorów zasadę, iż pojawiają się one w kontekście historii miasta, a nie rzeczywistej daty powstania. Pochodząca z XV wieku „Dama z gronostajem” w albumie znajduje się w rozdziale opisującym XIX-wieczne kolekcjonerstwo, a nagrobek królowej Jadwigi opisywany jest w kontekście prac konserwatorskich w katedrze na Wawelu na początku XX wieku.  

Album można kupić w księgarni Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 lub księgarni internetowej. Pod koniec 2018 roku publikacja zostanie wydana w języku angielskim.

Spotkanie promocyjne dla krakowskiej publiczności odbędzie się 9 listopada, o godz. 18.0,0 w Międzynarodowym Centrum Kultury na Rynku Głównym 25.