Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kraków

Olkuskie organy, najstarsze w Polsce, po trzech latach ciszy znów zachwycają swoim dźwiękiem. Ich renowacja była możliwa dzięki determinacji parafii, zaangażowaniu instytucji państwowych, władz samorządowych i rządowych. Organy poświęcił dziś podczas uroczystej mszy świętej biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, a w liturgii wzięli udział między innymi wicepremier Beata Szydło oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Zajmujące prawie całą zachodnią ścianę bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu organy zostały zbudowane przez wybitnego, niemieckiego organomistrza mieszkającego w Krakowie – Hansa Hummla. Prace nad ich budową trwały od 1611 roku do roku 1634. Do dzisiaj zachowało się 90% z oryginalnej siedemnastowiecznej substancji, z której składa się mechanizm instrumentu.

Zachęcamy do obejrzenia materiału w „Kronice” w TVP3 Kraków .
organy_z_Olkuszaorgany_z_Olkusza_2organy_z_Olkusza_3organy_z_Olkusza_4

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Zobacz również