Kraków został laureatem nagrody ECO-MIASTO w kategorii efektywność energetyczna budynków. Wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców Kraków został nagrodzony za wdrożenie systemu monitorowania zużycia mediów w budynkach użyteczności publicznej oraz za konsekwentne działania mające na celu eliminację nieefektywnych energetycznie źródeł ciepła.

Kraków z nagrodą ECO-MIASTO 2018
Fot. Urząd Miasta Krakowa

W 2017 r. Gmina Miejska Kraków wdrożyła monitorowanie zużycia mediów w gminnych budynkach użyteczności publicznej. System obejmuje 636 budynków, monitorowane są wszystkie używane media: woda, energia elektryczna, ciepło z sieci miejskiej i gaz. Miasto kieruje się maksymą „jak nie mierzysz, to nie zarządzasz”. Efektem monitorowania jest dokładna wiedza o poszczególnych budynków oraz o pozycji budynków na tle innych (tzw. benchmarking).

Kraków uzyskał solidną podstawę do optymalizowania kosztów eksploatacji budynków oraz do planowania i monitorowania przedsięwzięć podnoszących efektywność energetyczną, w tym termomodernizacji. Miasto planuje kolejne działania racjonalizujące koszty eksploatacyjne, jak na przykład weryfikacja warunków zakupowych energii elektrycznej (dobór taryfy, ilości przyłączy, wielkości mocy zamówionej, kompensacja mocy biernej), wymiana oświetlenia na LED-owe, montaż instalacji fotowoltaicznych. Działania te przynoszą konkretne, wymierne efekty finansowe. 

Świadomość monitorowania oraz informacje zawarte w raportach podnoszą wiedzę i zaangażowanie zarządców budynków. Monitorowanie jest wstępem do wdrożenia systemu zarządzania zużyciem energii w gminnych budynkach użyteczności publicznej. Cały proces chcemy  zakończyć wprowadzeniem normy ISO 50 001.

Mimo że Kraków tak wiele czerpie z tradycji i dziedzictwa kulturowego, to na co dzień miasto stawia na nowoczesność, wiedzę i innowacyjność.

Strategia Rozwoju Krakowa, zgodnie z polityką energetyczno-klimatyczną oraz ustawą o efektywności energetycznej, zakłada prowadzenie działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej, poprawę stanu środowiska naturalnego oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Działania te realizowane są w wielu obszarach, a jednym z nich jest poprawa zarządzania zużyciem energii w gminnych budynkach użyteczności publicznej

Gmina Miejska Kraków monitoruje zużycie mediów w 636 gminnych budynkach użyteczności publicznej w oparciu o specjalistyczny system Energy Lab, służący do oceny efektywności energetycznej budynków. Działanie to realizowane jest w ramach współpracy z PGE Energia Ciepła SA. Ocena jest dokonywana w czterech kluczowych obszarach: zużycia mediów, wpływu na środowisko naturalne, efektywności energetycznej i kosztów. W budynkach gminnych monitorowane jest zużycie ciepła, gazu, energii elektrycznej i wody. Podjęte przez Urząd Miasta Krakowa działanie wynika z Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Kraków.

Monitorowanie oraz informacje zawarte w raportach posłużą do wdrożenia systemu zarządzania zużyciem mediów w gminnych budynkach użyteczności publicznej oraz do optymalizacji kosztów taryf za media, ułatwiają także podejmowanie decyzji o słuszności  przedsięwzięć podnoszących efektywność energetyczną.

Monitorowanie zużycia mediów jest procesem wieloetapowym, opartym na pętli samodoskonalącej. Obejmuje kompleksowe działania: opracowanie narzędzia informatycznego do zbierania, gromadzenia i analizy danych, kalibrację narzędzia poprzez weryfikację danych wejściowych i wyników, diagnozę budynków i wytypowanie budynków do działań podnoszących efektywność energetyczną, wdrożenie działań  poprawiających efektywność energetyczną, monitorowanie efektów. W efekcie monitorowania gmina zyskuje dokładną wiedzę pozwalającą na optymalizowanie kosztów eksploatacji budynków oraz planowanie i monitorowanie przedsięwzięć podnoszących efektywność energetyczną, w tym termomodernizację.

Eco-Miasto