W poniedziałek, 24 września odbyła się podsumowująca konferencja pt. „III Międzynarodowe Forum Ochrony Środowiska przez Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi. Bezpieczne limity”. Konferencję zainaugurował Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Udział w niej wzięli Jerzy Muzyk - Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

W Krakowie dyskutowano o zanieczyszczeniu polami elektromagnetycznymi
Fot. pixabay.com

- Jesteśmy mocno przywiązani do dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą korzystanie z urządzeń mobilnych. Każdy z nas ma przynajmniej jeden telefon komórkowy czy nowoczesny smartfon. Telefonia mobilna ułatwia nam również życie dzięki wielu użytecznym aplikacjom. Z drugiej strony, każdy z nas używając urządzeń komunikacji bezprzewodowej w domu, w szkole, w miejscu pracy, czy w środkach komunikacji publicznej zwiększa poziomy sztucznych pól elektromagnetycznych (PEM) w środowisku naturalnym – powiedział Prezydent Jacek Majchrowski otwierając Forum.

Prezydent dodał, że władze Krakowa od kilku lat podejmują działania w zakresie działań zmierzających w kierunku zrównoważonego rozwoju cyfryzacji w Polsce. Rada Miasta Krakowa kilkukrotnie wystosowywała rezolucje w tej sprawie do władz państwowych. W ostatnich latach, na wniosek RMK, powstała mapa stacji bazowych telefonii komór­kowej, zakupiono oraz rozbudowano analizator widma PEM, dzięki któremu Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, pomiarem akredytowanym może zweryfikować poziom, źródło i rodzaj zanie­czyszczenia PEM. Dodatkowo Urząd Miasta Krakowa dysponuje eks­pozymetrami PEM w celu bezpłatnego wypożyczania ich mieszkań­com do indywidualnych i niezależnych, 24 godzinnych pomiarów.

- Obecnie z mieszkańcami Krakowa konsultowany jest „Program ochrony środowiska przed polami elektromagnetycznymi (PEM) dla Miasta Krakowa na lata 2018 – 2022”. Ponadto, do Strategii Rozwoju Krakowa 2030 wpisano w Obszarze IV „Jakość Życia” działanie pod nazwą „Ograniczenie emisji pól elektromagnetycznych (PEM)” – dodał Prezydent.

Za działania podejmowane w tym zakresie Prezydent wręczył radnej Marcie Patenie odznakę Honoris Gratia.

W konferencji wzięli udział  zarówno goście zagraniczni, jak i z Polski. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. dr Fiorella Belpoggi - kierownik badań w Instytucie Ramazzini z wykładem „Rakotwórcze działanie stacji bazowych telefonii komórkowej? – najnowsze wyniki badań in vivo”, z Francji:Marc Arazi, lekarz, który przedstawił  kulisy i globalne skutki afery „PhoneGate”. Ze strony polskiej innowacyjne w skali świata działania w zakresie minimalizacji promieniowania elektromagnetycznego i ochrony użytkowników urządzeń mobilnych przed nadmiernym narażeniem na PEM, przedstawił Przemysław Kitowski - doktorant Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej oraz kierownik działu badań i rozwoju w firmie Mudita, dr. inż. Jacek Stępień z Akademii Górniczo Hutniczej, który zaprezentował początki budowy monitoringu pól elektromagnetycznych w Krakowie, oraz dr Barbara Gałdzińska-Calik z Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, która przedstawiła wyniki pomiarów PEM z wykorzystaniem osobistych eksplozymetrów.