Wraz z nadejściem jesieni sezon w branży budowlanej powoli dobiega końca. Szarobura aura nie musi wiązać się z całkowitym zaprzestaniem działalności. Jesień i zima są bowiem doskonałym okresem do uzupełnienia braków w posiadanym parku maszynowym, zmodyfikowaniu dotychczasowych strategii, poszerzenia oferty, zakupu dodatkowego osprzętu, czy skorzystania z nowych technologii wspierających działalność przedsiębiorstwa.

Jesień oraz zima to również dobry czas na zainwestowanie środków w pracowników. Jednym ze sposobów jest kurs operatorów żurawi lub innych maszyn transportu bliskiego wykorzystywanych przez firmę.

 

Kurs operatorów żurawi najlepiej przeprowadzić po sezonie budowlanym

Delegowanie pracowników na dodatkowy kurs poza lub w godzinach pracy podczas sezonu to nie najlepszy pomysł – zwłaszcza w dobie coraz mniejszego dostępu do wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz intensyfikacji prac budowlanych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie kursu w przedsiębiorstwie po sezonie, gdy pracownicy dysponują większą ilością czasu, a terminy nie gonią.

 

Jak przebiega kurs operatorów żurawi?

Szkolenie operatorskie organizowane jest przez firmy szkoleniowe w elastyczny sposób, który umożliwia precyzyjne dostosowanie się do potrzeb i wymogów przedsiębiorstwa. Zwykle kurs operatorów żurawi trwa od jednego do dwóch tygodni i może być organizowany w trybie dziennym lub wieczorowym. Co więcej, kurs operatorów żurawi może być przeprowadzany bezpośrednio w siedzibie firmy.

Z kursu operatorów żurawi może skorzystać każdy pracownik, który nie wykazuje przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na żurawiu, ma wykształcenie co najmniej podstawowe i ukończył osiemnasty rok życia.

Szkolenie operatorów żurawi składa się z części teoretycznej w formie wykładów oraz z części praktycznej. Na części teoretycznej omawiane są takie zagadnienia, jak: budowa i właściwości żurawi podlegających Urzędowi Dozorowi Technicznego, zasadach bezpiecznej eksploatacji, czynnościach wykonywanych przed rozpoczęciem pracy na żurawiu, a także w trakcie trwania i po jej zakończeniu. Poza tym na części teoretycznej kursu operatorów żurawi słuchacze informowani są o przepisach BHP i przepisach Dozoru Technicznego dotyczących żurawi. Część praktyczna polega na praktycznej nauce obsługi żurawi.

 

Warto doszkalać pracowników

Uczestnictwo pracowników na szkoleniach poprawiających ich kwalifikacje przynosi wymierne korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcy. Pracownik może skorzystać z okazji do rozwijania swoich umiejętności, a pracodawca może efektywnie wykorzystać umiejętności nabyte przez pracownika. Zainwestowanie w zasoby ludzkie w branży budowlanej jest szczególnie istotne z punktu widzenia chronicznego braku specjalistów – w tym operatorów specjalistycznych maszyn budowlanych. Dobrze wykwalifikowana kadra to najważniejszy kapitał przedsiębiorstwa, a organizowanie szkoleń minimalizuje rotację personelu, zmniejszając tym samym konieczność zatrudniania i inwestowania w nowych pracowników.

Szukasz sposobu na podniesienie kwalifikacji swoich pracowników? Postaw na kurs operatorów żurawi organizowany przez firmę dźwigową Urbanek.