Policja Kraków: Bezpieczny senior” z krakowskimi policjantami
Krakowscy policjanci cyklicznie odwiedzają seniorów, którym mówią, w jaki sposób postępować, aby być bezpiecznym i nie paść ofiarą przestępstwa. Jedno z ostatnich spotkań edukacyjnych z osobami starszymi odbyło się w Centrum Aktywności Seniora na os. Szkolnym.
Funkcjonariusze Wydziału Prewencji KMP w Krakowie szczególną uwagę zwrócili na wyłudzenia oszczędności dokonywane przez sprawców pod różnymi legendami, a w ostatnim czasie najczęściej podając się za funkcjonariusza CBŚP. Policjanci podkreślili, iż scenariusz przestępczych działań za każdym razem jest podobny i przedstawia się następująco: do starszej, samotnej osoby, na telefon stacjonarny dzwoni fałszywy mundurowy, twierdząc że prowadzi akcję przeciwko hakerom, którzy włamują się na prywatne konta i zabierają ludziom pieniądze. Zwykle pada stwierdzenie, iż jest to tajna akcja ochrony oszczędności” lub akcja bezpieczny emeryt”.
Następnie oszust prosi, aby - nie rozłączając się - wybrać numer 112 lub 997 i potwierdzić jego dane. Kiedy starsza osoba wybiera podany numer, po drugiej stronie słuchawki zgłasza się rzekomo dyżurny Policji a tak naprawdę wspólnik oszusta (ponieważ aktywne jest poprzednie połączenie) potwierdzający, zarówno jego tożsamość jak i to, że prowadzi on tajną akcję.
W następnej kolejności oszust policjant” wypytuje, gdzie dana osoba trzyma pieniądze. W zależności od uzyskanej odpowiedzi, dostosowuje dalsze metody działania.
1. Jeśli uzyska informacje, że starszy pan czy pani nie ma konta, a oszczędności trzyma w domu, sprawca poleca spakować wszystkie posiadane kosztowności oraz gotówkę do reklamówki i pozostawić np. koło najbliższego śmietnika, skąd przejmie ją policja.
2.Jeśli natomiast oszust dowie się, że senior ma konto i to z dostępem do Internetu stwierdza, że pieniądze na tym koncie nie są bezpieczne. Prosi o podanie mu loginu oraz hasła, aby ochronić ulokowane tam oszczędności.
3.W przypadku gdy dana osoba ma konto, ale bez dostępu do Internetu, oszust prosi aby natychmiast udać się do banku i założyć konto internetowe bądź przelać na konto podane przez niego. Kiedy pieniądze pojawią się na koncie oszusta (najczęściej jest to konto zagraniczne, a po wypłaceniu gotówki przez przestępców konto jest likwidowane).
Prelegenci prowadzący spotkanie zwrócili uwagę na jeszcze jeden aspekt działalności oszustów. Z uwagi na fakt, iż w wielu przypadkach pracownicy banków zapobiegli wyłudzeniom, interesując się m.in. skąd taka nagła decyzja starszej osoby o likwidowaniu swojego konta i informując o swoich podejrzeniach Policję, przestępcy musieli wymyślić sposób na wyeliminowanie ich dociekliwości. Sprawcy przed wizytą seniora w banku przypominają mu, że jest to tajna akcja i przekazują gotowy zestaw odpowiedzi na pytania kasjerki (nakazują np. opowiadanie historii o zakupie działki).
Autor: krystian