Kraków na ten weekend stanie się stolicą filmową! Nie dość, że przez cały tydzień trwa Krakowski Festiwal Filmowy, to jeszcze mamy Festiwal Muzyki Filmowej! Nie zabraknie też przedpremierowych pokazów „Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego, który dostał za ten film nagrodę na festiwalu w Cannes. A poza tym zapraszamy was na koncerty, spektakle i wystawy. W końcu to długi weekend, warto go dobrze wykorzystać!

Kulturalny rozkład jazdy na weekend
Fot. materiały prasowe / KBF

Zaczynamy od Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który potrwa jeszcze do niedzieli! Codziennie w kilku lokalizacjach (Pod Baranami, MOS, Ars, kino Kijów) możecie oglądać najciekawsze filmy dokumentalne, etiudy i krótkometrażówki z Polski i świata! Nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących. Dzisiaj o godz. 19.00 w Kijów.Centrum możecie wznieść „Toast za Rzeczpospolitą”. Podczas wieczoru filmowego z muzyką na żywo zobaczycie fragmenty filmów opowiadających o walkach o niepodległość w czasie I wojny światowej i bitwy warszawskiej. Wykorzystane zostały oryginalne materiały filmowe, kręcone podczas walk w latach 1914–1920 oraz ukazujących zniszczenia wojenne i ważne wydarzenia wojskowe. Do projekcji zagrają zespoły The Beat Freaks i SALK. A niedzielę możecie poświęcić na oglądanie filmów nagrodzonych na tegorocznej edycji festiwalu! Bogaty program znajdziecie na stronie www.krakowfilmfestival.pl.

Tego festiwalu po prostu nie trzeba przedstawiać – Festiwal Muzyki Filmowej znowu rządzi miastem! A emocjonujących wydarzeń podczas tej edycji nie zabraknie! Dzień Dziecka, czyli dzisiaj, trzeba spędzić w TAURON Arenie. Tam obejrzymy zeszłoroczny hit Disneya: filmową wersję „Pięknej i Bestii" z muzyką na żywo! Dokładnie o godz. 18.00 widzowie zobaczą film z magiczną muzyką Alana Menkena wykonaną przez solistów, Chór Polskiego Radia i Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej. Z kolei jutro, w sobotę, usłyszymy muzykę z gier wideo podczas Video Games Music Gala! To wydarzenie również w TAURON Arenie. Tak, jak i niedzielny hit wieczoru, czyli „Casino Royale" z muzyką na żywo. W takim wydaniu przygód Bonda jeszcze nie oglądaliście! Szczegóły na stronie FMF.

Na długi weekend tempa nie zwalnia Teatr Bagatela! Autorzy znanej ze Sceny na Sarego 7 adaptacji „Układu” Elii Kazana – Radosław Paczocha i Michał Kotański – wzięli na warsztat „Mefista” Klausa Manna, otrzymując zaskakujący efekt. Powieść wydana w 1936 roku, dzieło pisarza pochodzącego ze słynnej literackiej rodziny, powstała, podobnie jak i „Układ”, jako komentarz do aktualnych wydarzeń. Mann opowiada o sytuacji artysty w hitlerowskich Niemczech na przykładzie uwikłanego w zależność od władzy prowincjonalnego aktora Hendrika Höfgena. „Mefisto” na Scenie Strefa K-805 u stóp kopca Kościuszki dzisiaj o godz. 18.00. Z kolei w niedzielę preferującym lżejszy repertuar proponujemy komedię cieszącą się uznaniem krytyki i popularnością wśród widzów na całym świecie, czyli „Seks dla opornych”. Para w średnim wieku poszukuje remedium na nudę wieloletniego związku. Czy weekend w modnym hotelu i tytułowy poradnik wystarczą do rozbudzenia wielkich namiętności? Przekonamy się w niedzielę o godz. 17.00 na Dużej Scenie Bagateli!

Na kolejną odsłonę spektakli plenerowych zaprasza Teatr KTO! „Zapach czasu” to poetycka impresja teatralna odwołująca się do świata dziecka. Już jutro zostanie zaprezentowana widzom na placu im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską. Inspirowany twórczością Marqueza, Hugo Clausa czy Emila Zegadłowicza oraz dziecięcymi wspomnieniami samego scenarzysty i reżysera, spektakl zachwyci nieszablonową formą kostiumów i scenografii – aktorzy zagrają bez słów, przy akompaniamencie finezyjnej muzyki Piotra Czajkowskiego. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Jerzy Zoń. Początek o godz. 21.00, zapraszamy!

To może być jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat! „Zimna wojna” już została okrzyknięta sensacją Festiwalu w Cannes, a Paweł Pawlikowski dostał tam nagrodę dla najlepszego reżysera. Film wchodzi na ekrany polskich kin 8 czerwca, ale krakowskie kina szykują w ten weekend sporo pokazów przedpremierowych. W Kinie pod Baranami oraz w Arsie zobaczycie „Zimną wojnę” jutro i w niedzielę o godz. 19.00. W Agrafce dzisiaj o godz. 20.15, jutro o godz. 20.30 i w niedzielę o 18.30. Twórcy przeniosą nas do lat 50. i 60. XX wieku, stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Jednym z głównym bohaterów filmu będzie… muzyka, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. W głównych rolach świetni Joanna Kulig i Tomasz Kot!

Muzyka klasyczna w południe? Czemu nie! Taką propozycję ma Cheder na Kazimierzu. Raz w miesiącu, w niedzielę dokładnie o godz. 12.00 wybrzmiewają tam piękne utwory klasyczne. Tym razem Cracow Golden Quintet zagra muzykę autorstwa m.in. Malcolma Arnolda, Samuela Barbera czy Jacques'a Iberta. Głównym tematem tego wydania Klasyki w południe będą powiem instrumenty dęte! Na żywo usłyszycie dźwięki waltorni, oboju czy fagotu. Co miesiąc posłuchacie jednak innych kompozytorów, inne muzyczne epoki i artystów. Zapraszamy w najbliższą niedzielę do Chederu!

Mocniejsze brzmienia usłyszycie w sobotni wieczór w Zaścianku na Miasteczku Studenckim AGH. Tam odbędzie się finał VII Edycji Emergenza Festival Polska, czyli największego na świecie festiwalu dla młodych zespołów bez kontraktów płytowych. Zwycięzca finałów krakowskich zagra na finałach ogólnopolskich w Warszawie w klubie Proxima 22 i 23 czerwca. A światowy finał Emergenzy latem w Niemczech! Jest zatem o co walczyć. A do walki w sobotę staną m.in. The Awarians reprezentujący alternatywny rock i post punk, heavy-metalowa Dolina Cieni, post-rockowy Wei czy hard-rockowe Line of Dead. Początek jutro, w sobotę, o godz. 19.00. Idźcie i kibicujcie młodym artystom na drodze do kariery!

W niedzielę zapraszamy do Huty! W Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida odbędzie się koncert Remont Pomp i Mikołaja Trzaski w ramach cyklu Odbiornik Live. Remont Pomp to zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Często wykonują utwory na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach. W 2016 roku grupa nagrała album „Pomp Power” z Mikołajem Trzaską, dzięki czemu ich muzyka zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter. Będzie eksperymentalnie i ciekawie! Już o godz. 18.30.