Właśnie zaczął się kolejny w tym roku długi weekend. Dla tych z Was, którzy postanowili spędzić święto Bożego Ciała w naszym mieście, wybraliśmy kilka interesujących propozycji kulturalnych. A przy okazji odświeżymy nieco wiedzę humanistyczną, przypominając, że dzisiejsze święto jest w Polsce obchodzone od XIV wieku. Jego najbardziej charakterystycznymi elementami są uroczysta procesja, wzorowana na monarszych wjazdach, oraz cztery ołtarze. Ta liczba nie jest przypadkowa – symbolizuje cztery strony świata, cztery żywioły i cztery Ewangelie.

Kulturalny czwartek w Krakowie – zobacz, co możesz zrobić w Boże Ciało!
Fot. materiały prasowe / Scena Supernova

Polecamy Wam również nasz newsletter! Za nami już ponad 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę

Nie odpoczywa Teatr Bagatela. O godz. 18.00 zaprasza do Strefy K-805. Rozpoczęcie spektaklu i odjazd autobusu do Strefy z ul. Dunajewskiego 1 (przystanek obok Rossmanna) będzie o godz. 18.00, początek akcji scenicznej w Strefie K-805 po przyjeździe autobusu ok. 18.25. Zobaczymy wnikliwe studium moralnego upadku utalentowanego, lecz opętanego manią wielkości człowieka, obraz artysty zaprzedającego duszę III Rzeszy. Autorzy znanej ze Sceny na Sarego 7 adaptacji „Układu” Elii Kazana – Radosław Paczocha i Michał Kotański – biorą na warsztat „Mefista” Klausa Manna, otrzymując zaskakujący efekt. Wydana w 1936 powieść pochodzącego ze słynnej literackiej rodziny pisarza powstała, podobnie jak „Układ”, jako komentarz do aktualnych wydarzeń. Mann opowiada o sytuacji artysty w hitlerowskich Niemczech na przykładzie uwikłanego w zależność od władzy prowincjonalnego aktora Hendrika Höfgensa. Postać głównego bohatera wzorowana była na szwagrze i współpracowniku pisarza, Gustafie Gründgensie, przez co książki jeszcze wiele lat po wojnie nie wznawiano w RFN. Adaptacja w reżyserii Istvána Szabó z 1981 zdobyła Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Mimo bycia „powieścią z kluczem”, utwór cechuje charakterystyczna dla dzieł istotnych ponadczasowość – do dziś stanowi on niezwykle przenikliwe studium oportunizmu nie tylko w związkach artystów i ich protektorów.

Z kolei o 19.00 przy Gazowej 21 Scena Supernova pokaże spektakl Teatru Nowego z Nowego Sącza, „Emigranci”. Dramat Sławomira Mrożka ukazuje intelektualistę i robotnika – dwa pozornie różne światy i skrajne osobowości, których połączyła emigracja i związane z nią wyalienowanie jednostki. Problem emigracji jest obecny w naszej historii od stuleci – zmieniają się jedynie jej cele. Jaka jest tożsamość współczesnego Emigranta? Czy „mieć” zastąpiło już „być”? Odpowiedzi znajdziecie na scenie Supernovej!

Piwnica Pod Baranami będzie o 20.00 miejscem fantastycznego koncertu Rafała Jędrzejczyka. Złożą się na niego piosenki śpiewane w Piwnicy pod Baranami. Usłyszycie m.in. kompozycje Grzegorza Turnaua, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Stanisława Radwana i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wielbicieli najsłynniejszych wykonań Rafała: „Jeszcze się wszystko da odkręcić” Michała Zabłockiego z muzyką Turnaua oraz wiersza „Ten kto gwiazdę w locie schwyta” Johna Donne’a w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka również z muzyką Turnaua, a także „Na moście w Avignon” – wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z muzyka Andrzeja Zaryckiego – uspokajamy! Także zabrzmią!

Warsztat na Zabłociu zaprezentuje o 19.00 Watching Tides. Będzie więc trzech gości z Berlina, dużo emocji i melodii. Emo punk z wpływami modern i 90’ emo, a także z elementami post hardcore. W składzie ludzie z Shid, Charley Noble i December Youth. Po dobrym przyjęciu na Please Don’t Cry Fest 5, wracają do Krakowa po raz czwarty. Potem zaśpiewa „Oakhands” z Niemiec, młody zespół poruszający się w klimatach emo/post-hardcore. Nastrojowe aranżacje, chwytliwe riffy i kołyszące melodie.