Jesienią w budynku dawnego Dworca Głównego powstanie nowa filia Biblioteki Kraków. Z oddziału będzie można korzystać w czasie remontu Zajazdu Kazimierskiego przy ul. Krakowskiej,  gdzie ostatecznie będzie mieściła główna siedziba placówki.

Nowy oddział Biblioteki Kraków na Dworcu Głównym
Fot. Magiczny Kraków

Nowy oddział ma mieć powierzchnię ok. 70 m2 i pomieści do 15 tys. zbiorów. Na półkach znajdziemy różnorodne książki, czasopisma, księgozbiór dla dzieci oraz audiobooki. Pomieszczenia, które są adaptowane na potrzeby biblioteki, mają być tak zaaranżowane, aby zachęcić i zatrzymać czytelnika.

Na wtorkowej konferencji Biblioteka Kraków podsumowała również swoją działalność za 2017 rok. W ubiegłym roku z biblioteki skorzystało ponad 500 tys. użytkowników, w tym prawie 140 tys. czytelników aktywnych. Biblioteka odnotowała 7,5 tys. nowych czytelników. Instytucja wypożyczyła ponad 2 mln książek, czasopism i audiobooków. Zakupiła 35 tys. nowości, a od czytelników otrzymała ponad 11 tys. publikacji. Placówka zorganizowała ponad 2,6 tys. wydarzeń, w których udział wzięło 51 tys. osób.

Zbiór biblioteki liczy obecnie prawie 2,2 mln książek, audiobooków, e-booków, gier komputerowych i planszowych. W planach Biblioteki jest budowa filii na nowo powstających osiedlach miasta oraz remont istniejących już oddziałów. Biblioteka Kraków obecnie ma 57 fili. Najmniejsza z nich ma 28 m2, największa 560 m2 powierzchni przeznaczonej dla czytelników.

Przypominamy, że po renowacji w dawnym Zajeździe Kazimierskim będzie się mieścić główna siedziba Biblioteki Kraków. Już obecnie część parteru zajmuje filia tej instytucji. Poza działami merytorycznymi i administracyjnymi Biblioteki Kraków, odrestaurowany Zajazd Kazimierski ma być przede wszystkim nowym centrum czytelnictwa dla mieszkańców. Będzie tam działać główna wypożyczalnia i czytelnia, centrum informacji regionalnej, a także ośrodek animacji kulturalnej i literackiej, służący promocji czytelnictwa oraz wydarzeń związanych z literaturą i sztuką z wykorzystaniem nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań multimedialnych.

Siedziba Biblioteki ma być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chodzi nie tylko o usuwanie barier architektonicznych, ale także o inne rozwiązania, które pomogą korzystać z zasobów placówki osobom z niepełnosprawnością intelektualną, słuchową czy wzrokową.