Mimo że zima jeszcze nie zdążyła nas zaskoczyć, w Krakowie wkrótce będzie można poczuć magię świąt. Już w sobotę, 25 listopada na Rynku Głównym rozpoczną się tradycyjne targi bożonarodzeniowe. To idealna okazja nie tylko do kupienia świątecznych wyrobów, ale także do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących. Tego dnia zabłysną też światełka w całym mieście.

Zaświećmy światełka na choince i poczujmy magię świąt na Rynku
Fot. pixabay.com

W ramach targów bożonarodzeniowych kupcy z Polski, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Holandii, Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii zaprezentują towar w około osiemdziesięciu kioskach handlowych i gastronomicznych.

Na targach znajdą się stoiska z polskimi potrawami z grilla, będzie stoisko z pierogami według staropolskich receptur m.in. z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami, z soczewicą i suszonymi pomidorami, z mięsem, szpinakiem i serem feta, bobem i boczkiem, z owocami, serem, a także stoisko serwujące zupy. Tradycyjnie na targach znajdzie się miejsce na beczki z "Grzańcem Galicyjskim". Nie zabraknie również świątecznych łakoci: prażonych orzechów, krówek, domowych ciast i ciasteczek.

Targom jak zawsze towarzyszyć będzie wiele imprez artystycznych, 25 listopada od godz. 10 przy estradzie będzie można napisać lub narysować list do Świętego Mikołaja. O godz. 12 przyczepione do mikołajowych baloników listy polecą do nieba. O godz. 17 wystąpi zespół Pod Budą.

O godz. 17.30 uroczystej inauguracji targów bożonarodzeniowych dokona Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa, który o godz. 18 zapali również lampki na choince. Uroczystość uświetni występ baletu dworskiego Cracovia Danza.

Niezwykły klimat belle époque będzie można poczuć na krakowskich ulicach dzięki zawieszonym nad głowami spacerujących mieszkańców i turystów ozdobnym przywieszkom. Utrzymane w stylu vintage i kolorach miasta finezyjne ozdoby przykują uwagę płynnymi, falistymi liniami i charakterystycznym dla secesji motywem florystycznym. W części z nich zostaną umieszczone podświetlane ryciny przedstawiające Kraków na przełomie wieków, w innych pojawią się elementy inspirowane śnieżynkami. Przywieszki rozświetlą i ozdobią ulicę Bracką, Grodzką, Floriańską, Sienną, Szewską oraz Sławkowską. – Przy tworzeniu finezyjnych ozdób w stylu belle époque odwoływaliśmy się do motywów kwiatowych obecnych w twórczości Wyspiańskiego czy secesyjnych witraży – mówi Michał Kwasieborski, Head of Design firmy Multidekor, która zaprojektowała i wykonała świetlne ozdoby ulic i latarni. – Inspiracją była także zimowa przemiana, jaką przechodzi sama natura – pokryte szronem gałęzie czy misterne obrazy, które na szybie maluje mróz – dodaje Kwasieborski.

Mająca swoją siedzibę w Piastowie firma Multidekor jest także odpowiedzialna za projekt, wykonanie i montaż stylowych ozdób latarniowych. Na Rynku Głównym będą to okazałe, wiszące dekoracje, bogato ozdobione srebrnymi, granatowymi i turkusowymi bombkami. Na rondzie Matecznego świątecznego charakteru nadadzą lampom długie świetliste żyrandole, a na Małym Rynku oraz ulicy Siennej pojawią się subtelne ozdoby z motywami roślinnymi, podobnymi do tych w przywieszkach.

Idealnym dopełnieniem zimowej przemiany Krakowa będzie 6 rzeźb świetlnych Lajkonika, które rozbłysną tysiącami granatowych świateł. Będzie je można spotkać w różnych punktach miasta. Pojawią się na placu Niepodległości, na placu Centralnym, na ulicy Św. Idziego w pobliżu zieleńca przed drogą na Wawel, na skwerze przy ulicy Generała Fielforfa-Nila oraz przed Bramą Floriańską na Barbakanie. Spostrzegawczy krakowianie zauważą, że nowoczesna forma Lajkonika nawiązuje do nowej identyfikacji wizualnej miasta.

7 grudnia, o godz. 10 przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. Organizatorem imprezy jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Najbarwniejszą imprezą targów będzie korowód kolędniczy, w którym weźmie udział około 25 autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. W sobotę, 16 grudnia o godz. 11.30 zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie, następnie barwny korowód przejdzie do Rynku w stronę estrady targów, gdzie zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością.

17 grudnia, o godz. 12 pod targową estradą, tradycyjnie już Prezydent Miasta Krakowa oraz Metropolita Krakowski podzielą się z mieszkańcami i turystami opłatkiem.

W Wigilię, 24 grudnia o godz. 12 zapraszamy na pokaz „Dziadów Polskich”, inspirowanych dramatem Mickiewicza. Na cokole pomnika pojawią się dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach ich autorstwa. Następnie przejdą w stronę kramów domagając się od gospodarzy jadła, napitku i grosiwa. Między hejnałem z Wieży Mariackiej, a przedstawieniem „Dziadów Polskich”, krakowskie kwiaciarki jak co roku złożą kwiaty przy pomniku Wieszcza.

W drugi dzień Świąt, 26 grudnia od godz. 14 zapraszamy na wspólne kolędowanie przy pomniku A. Mickiewicza.

W czasie trwania targów będzie też można wspomóc instytucje charytatywne. Swoje wyroby zaprezentują m.in. Caritas Kraków, Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Stowarzyszenie Być,  Alma Spei Hospicjum dla dzieci,  Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Dobrej Nadziei, Stawiamy na Łapy. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na ich stoiskach zasili skromne budżety tych instytucji.

Symbolem targów bożonarodzeniowych jest anioł. Wystrój to głównie żywe choinki zakupione z plantacji świerków. Rynek będzie udekorowany girlandami i pachnącymi choinkami w liczbie ponad 700 sztuk oraz ciepłym, białym światłem. Dekoracje zaprojektowała Marzena Koperska.

Opisane wydarzenia to tylko część atrakcji, które czekają na krakowian i turystów z Polski i zagranicy w ramach tegorocznych targów bożonarodzeniowych.

Zobacz więcej:

  • Program targów bożonarodzeniowych [PDF]

Targi - plakat