UM Kraków: Wzgórze św. Bronisławy nie do zabudowy

2 min czytania

W związku ze złożeniem w środę w Urzędzie Miasta Krakowa podpisów zawartych pod petycją STOP dla zabudowy Wzgórza świętej Bronisławy” informujemy, że rozpowszechniana w ostatnich tygodniach przez niektóre media informacja, zgodnie z którą na skutek podjęcia prac nad nowym planem miejscowym, nastąpi zabetonowanie Wzgórza św. Bronisławy” jest całkowicie nieprawdziwa i wprowadza opinię publiczną w błąd.

W ostatnich tygodniach w mediach pojawiły się informacje o prowadzonych pracach planistycznych, które mają doprowadzić do sytuacji, w której na stoku Wzgórza św. Bronisławy pojawi się zabudowa mieszkaniowa, w tym także zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna na terenach, gdzie taka zabudowa jest niemożliwa. A ponadto teren nowej zabudowy obejmie łącznie ok. 5 hektarów terenów zielonych.

Wyjaśniamy więc, że uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzania planu miejscowego obszaru Zwierzyniec Księcia Józefa” dotyczy obszaru miasta o łącznej powierzchni ponad 16 hektarów - jednakże w znacznej mierze dotyczy terenów już zainwestowanych albo terenów, które pozostaną niezabudowane. Jej celem jest umożliwienie rozbudowy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Domu Zwierzynieckiego, zagospodarowania Cmentarza Wojennego Glinnik, aktualizację zasad ochrony terenów cennych przyrodniczo, aktualizacja funkcji przeznaczenia terenów w związku z dokonaną w 2014 r. zmianą ustaleń studium.

Zgodnie z wytycznymi studium jedynie 12 dotychczas niezabudowanych działek, o łącznej powierzchni 2,6 ha, zostało wskazane pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Co więcej, działki te położone są wzdłuż ul. Księcia Józefa (10 działek) i ul. Wodociągowej (dwie działki, które dotychczas nie były objęte ustaleniami żadnego obowiązującego planu miejscowego). W związku z tym, rozpowszechniania przez niektóre media informacja, zgodnie z którą na skutek podjęcia prac miejscowych nad nowym planem, nastąpi zabetonowanie Wzgórza św. Bronisławy” jest całkowicie nieprawdziwa.

Dla terenów, dla których w studium został ustalony kierunek zagospodarowania przestrzennego pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, dokument polityki planistycznej gminy ustalił parametry zabudowy i zagospodarowania terenu: wysokość zabudowy do dziewięciu metrów przy równoczesnym zachowaniu wskaźnika terenu biologicznie czynnego w wielkości co najmniej 70 proc.

Nieprawdziwa jest również informacja pojawiająca się w ostatnim czasie w mediach, zgodnie z którą na terenach tych będzie możliwe powstanie budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Ustalenia studium są w tym zakresie precyzyjne i wykluczają możliwość powstania takich budynków w terenach położonych wzdłuż ul. Księcia Józefa czy ul. Wodociągowej.

Ponadto należy wskazać, że Prezydent Miasta Krakowa sukcesywnie kieruje do Rady Miasta Krakowa projekty uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzania planów miejscowych dla kolejnych obszarów miasta.

Autor: krystian