Karnawał jeszcze trwa, więc my zapraszamy Was na imprezę z... Wyspiańskim! Brzmi tajemniczo? Polecamy zatem również na kulinarne ostatki w Tytano, egzotyczne brzmienia w Centrum Kongresowym, a także koreański spektakl w Łaźni Nowej. Zapraszamy na kulturalny rozkład jazdy!

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy
Fot. materiały prasowe / Teatr Ludowy

Kto jeszcze nie widział wystawy „Wyspiański” w Muzeum Narodowym, ten najlepszą okazję ma do tego w najbliższy weekend! MNK zaprasza na „Karnawał z Wyspiańskim”! Co kryje się pod tym hasłem? Wydłużone godziny otwarcia, bo od piątku do niedzieli wystawa będzie czynna aż do godz. 21.00. Co za tym idzie – będzie też promocyjna cena w godzinach 16.00–21.00. Nie zabraknie też oprowadzania przez przewodnika, każdego dnia o godz. 16.00, 17.30 i 19.00. A na zakończenie dnia na gmachu głównym muzeum pokaz mappingu inspirowanego twórczością Wyspiańskiego (od godz. 17.00 do 21.00). Zapowiada się weekend pełen artystycznych inspiracji!

Ale nie samą sztuką żyje człowiek! W niedzielę w Tytano zagości pierwsza w tym roku edycja Najedzonych Fest – pod hasłem „Ostatki”. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się właśnie na Dolnych Młynów, a miejsce zdecydowanie będzie atutem. Jak przystało na ostatki, nie zabraknie słodkości, tłustości i wszelkich tego typu przysmaków. Będą też akcenty kulturalne. O godz. 13.00 w hali głównej pokaz znakomitego dokumentu „Film o kawie” i spotkanie z Iką Graboń, autorką bestselerowej książki „Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie”. Również po raz pierwszy do wydarzenia dołączy strefa dizajnu i mody czyli KUP SE festiwal. Tu znajdą się wyjątkowe rzeczy: ubrania, naturalne kosmetyki, biżuteria, niebanalne utensylia kuchenne. Po prostu trzeba tam być w niedzielę między 11.00 a 19.00.

W niedzielę swoje drzwi otworzy też Międzynarodowe Centrum Kultury i zaprosi na dzień otwarty wystawy „Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”. Czym żył Lwów tego dnia? O czym pisały wówczas gazety na pierwszych stronach? Gdzie w mieście ustawiały się największe kolejki do po ciastka? Ile pięter miał największy lwowski drapacz chmur? Tego wszystkiego możemy się dowiedzieć z wystawy MCK właśnie w niedzielę między 10.00 a 18.00. W programie przygotowano zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w języku polskim i ukraińskim, zajęcia dla najmłodszych i warsztaty tworzenia komiksów. Podróż w czasie i przestrzeni to jest to, co lubimy!

Jak zwykle lekko i zabawnie będzie w Bagateli! Dzisiaj o godz. 16.30 i 19.15 na dużej scenie zobaczymy „Pomoc domową”, czyli kontynuację brawurowego „Boeinga, boeinga – Odlotowych narzeczonych”. Dla rezolutnej pokojówki Nadii nowa praca oznacza nowe kłopoty, choć entuzjastycznie oddający się romansom chlebodawcy pozwalają jej drenować swoje portfele i barek. W spektaklu odnajdziecie wszystkie chwyty klasycznej farsy! Z kolei w sobotę i niedzielę na Scenie na Sarego obejrzymy „Jutro też jest dzień pełen miłości”, czyli widowisko będące owocem fascynacji i zauroczeń muzycznych Kamili Pieńkos i Macieja Sajura, najmłodszego pokolenia aktorów Teatru Bagatela. Będą to dwa rozśpiewane wieczory, w sobotę o godz. 20.00 i niedzielę o godz. 17.00. W sobotę i niedzielę (w każdy dzień o godz. 16.30 i 19.15) obejrzymy też spektakl „Za rok o tej samej porze” z Magdaleną Walach i Wojciechem Leonowiczem w rolach głównych. Zdradzą nam, jak kochać się przez wiele lat, widując tylko raz do roku. Jest w czym wybierać!

Na ciekawe wydarzenie zaprasza nas również Teatr Ludowy! Dzisiaj i jutro o godz. 19.00 możemy na Dużej Scenie obejrzeć muzyczno-plastyczny spektakl oparty na twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów piosenek, muzyki teatralnej i filmowej, Zygmunta Koniecznego. Kompozycje, które wszystkim nam od lat grają w duszy, w interpretacjach następnego pokolenia artystów usłyszymy podczas spektaklu „Zahipnotyzuj mnie – piosenki Zygmunta Koniecznego”. Niezastąpienia aktorzy Teatru Ludowego zapewnią nam z pewnością dwa niezapomniane, poetyckie wieczory!

Wyprawa do Hawany na jeden wieczór? Czemu nie! To właśnie zaserwują nam muzycy i tancerze grupy Pasion de Buena Vista, którzy dzisiaj wystąpią o godz. 19.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Jeżeli z wypiekami na twarzy oglądaliście „Buena Vista Social Club” i bezustannie słuchacie muzyki z tego filmu, to nie może Was tam zabraknąć! Kubańscy muzycy zabiorą nas w podróż po ekscytujących kubańskich nocach, poprowadzą wzdłuż ulic Hawany, pokażą rajskie zakątki karaibskich wysp. Tancerze, którzy wystąpią w Krakowie, wywodzą się z legendarnego nocnego klubu Hawany – kabaretu Tropicana, do którego od 70 lat co noc ustawiają się kolejki chętnych, by obejrzeć wspaniałe rewie. Zapowiada się najgorętsza noc tej zimy!

Zmieniamy klimaty na bardziej klasyczne i przenosimy się do Filharmonii Krakowskiej. W weekend wystąpi tam światowej klasy szwedzki pianista, Carl Petersson. Muzyk jest zwycięzcą wielu konkursów, m.in. „Isman Family Prize” w Izraelu. W 2016 r. ukazała się jego piąta solowa płyta zawierająca twórczość dwudziestowiecznych duńskich kompozytorów. Carl koncertował w takich prestiżowych salach, jak the Canadian National Arts Gallery w Ottawie, the Glenn Gould Studio w CBC w Toronto. W końcu przyszedł czas i na Kraków! W jego repertuarze na ten weekend znalazły się utwory Schumanna i Beethovena. Wystąpi z towarzyszeniem m.in. Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej dzisiaj o godz. 19.30 i jutro o godz. 18.00.

Kino Agrafka zaprasza na cykl „Dobry wieczór filmowy”. Tym razem w dzisiejszy wieczór obejrzymy dzieła cenionego austriackiego reżysera Michaela Haneke. Najpierw o godz. 20.00 zobaczymy jego najnowszy film, czyli „Happy end” z Isabelle Huppert, Jeanem-Louisem Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych. Kilka dni z życia bogatej mieszczańskiej rodziny, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety. Następnie o godz. 22.00 przyjdzie czas na „Miłość”. Nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes film to jedno z największych arcydzieł współczesnego kina. Film opowiada o sile miłości, czułości i poświęceniu. Tym, którzy jeszcze nie zapoznali się z twórczością reżysera, serdecznie polecamy!

Ciekawą propozycję w ten weekend ma dla nas Łaźnia Nowa. „Cho-Hon” (Przywołanie umarłych dusz) to spektakl oparty na tradycyjnych koreańskich obrzędach pogrzebowych. Przywołuje dusze „pocieszycielek”, koreańskich kobiet zmuszanych przez japońską armię do prostytucji. Artyści mają dać im pokrzepienie i pozwolić w pokoju przejść do świata umarłych. Dialog zastępuje tu wyjątkowa dla półwyspu koreańskiego forma ekspresji, łączącą taniec, muzykę, śpiew i wynikające z wielowiekowych tradycji formy teatralne. Koreańscy artyści z pewnością zapewnią nam niezapomniane widowisko, tak inne naszej kulturze. Dzisiaj i jutro skierujcie swoje kroki do Łaźni Nowej o godz. 19.00!

A może tak cofnąć się o kilkanaście lat (lub troszkę więcej) i posłuchać najlepszych przebojów zespołu Varius Manx? Jest taka szansa i to na żywo! W niedzielę o godz. 18.00 grupa wystąpi w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego razem ze swoją dawną wokalistką, Kasią Stankiewicz. Varius Manx to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych, a po dwudziestu pięciu latach działalności cały czas pozostaje w doskonałej formie. Któż z nas nie zna takich przebojów, jak „Orła cień”, „Zanim zrozumiesz”, czy „Piosenka księżycowa”? Na koncercie usłyszymy zarówno największe hity zespołu, jak i nowe piosenki.

Festiwal Opera Rara wciąż trwa! Tym razem w niedzielę o godz. 19.00 w Centrum Kongresowym ICE posłuchamy drugiej z premier przygotowanych specjalnie na ten festiwal. Będzie to „The Man Who Mistook His Wife for a Hat” Michaela Nymana, najbardziej znanego z muzyki napisanej do filmu „Fortepian”. W roli tytułowej wystąpi Tomasz Konieczny, polski baryton koncertujący na co dzień na całym świecie, towarzyszyć mu będzie Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała. Pamiętajcie, że Opera Rara potrwa jeszcze do 13 lutego!