Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na kolejną, trzecią już odsłonę wystawy „Stale o Nowej Hucie”. Wernisaż już 25 kwietnia w oddziale „Dzieje Nowej Huty” na osiedlu Słonecznym 16.

„Stale o Nowej Hucie” – wkrótce kolejna odsłona wystawy
Fot. MHK / materiały prasowe

Czym jest Nowa Huta? Jakie budzi emocje, skojarzenia? Dziś to dzielnica Krakowa, a jednocześnie coś więcej – właściwie miasto w mieście. Popeerelowski relikt, skansen socjalizmu, a zarazem dynamicznie rozwijająca się część nowoczesnej metropolii. Miejsce, które było budowane z myślą o formacji „nowego człowieka” komunistów, a stało się symbolem sprzeciwu wobec socjalistycznej władzy, przestrzenią walki mieszkańców o krzyż, ich starć z milicją. Trudno znaleźć na mapie Polski miejsce, w którym kontrasty spiętrzałyby się tak bardzo jak w Nowej Hucie.

„Stale o Nowej Hucie” to fotograficzna opowieść o kluczowych momentach w historii tej dzielnicy i jej mieszkańców. Subiektywnie wybrane zostały tematy według następującego klucza: kombinat – miasto – obrona krzyża – pomnik Lenina – Arka Pana – opozycja antykomunistyczna – życie i kultura – zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – historia nowohuckich wsi.

Kilkudziesięciu eksponatom, które mogliśmy zobaczyć w poprzednich edycjach, będą towarzyszyć niepublikowane dotychczas fotografie Nowej Huty m.in. z bogatego zbioru zdjęć muzeum MHK. Na wystawie będzie można zobaczyć kilka nowych eksponatów, których nie było na poprzednich ekspozycjach, m.in.: brązowy medal Mistrzostw Europy w Brnie 1980 w tenisie stołowym należący do Jolanty Szatko–Nowak, czy piłka Jupiter z podpisami zawodników, którzy w czerwcu 1990 r. awansowali do I Ligi.

We środę, 25 kwietnia, połączone zostaną dwa wydarzenia: otwarcie wystaw Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum PRL-u.

Oba muzea z radością odebrały informację o przyjęciu przez Radę Miasta Krakowa uchwały o ogłoszeniu zamiaru połączenia obu instytucji. Otwiera to drogę do dalszych prac nad utworzeniem Muzeum Nowej Huty jako oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ich połączenie w jedno Muzeum Nowej Huty, które będzie opowiadało o historii najnowszej z perspektywy tej właśnie części Krakowa, wydaje się być w pełni uzasadnione.

Muzealnicy zapraszają na godz. 17:00 do oddziału „Dzieje Nowej Huty”, gdzie kurator Piotr Kapusta oprowadzi nas po wystawie „Stale o Nowej Hucie” i przybliży tematykę strajku w Hucie im. Lenina wiosną 1988 r.  Następnie wspólnie przejdziemy do Muzeum PRL-u, gdzie o godz. 18:00 nastąpi oficjalne otwarcie wystawy opowiadającej o tym strajku pt. „ Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia - 5 maja 1988”,a której kuratorem jest Agata Klimek (Muzeum PRL).