Około 700 uczestników – głównie trenerów i instruktorów sportowych, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą – bierze udział w konferencji szkoleniowej zorganizowanej przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień i Wydział Sportu UMK. Jaki wpływ na organizm młodego człowieka mają alkohol, narkotyki i substancje psychoaktywne? Jakie ryzyko wiążę się z „dopalaniem” w sporcie? Jak postępować z dzieckiem, którego rodzina boryka się z problemem uzależnienia lub przemocy? Na te pytania zaproszeni specjaliści odpowiadają 18 stycznia w TAURON Arenie.

Sport pomaga w walce z uzależnieniem
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

„Profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży poprzez sport i edukację” – to pierwsze tego typu szkolenie zorganizowane przez miasto. Zaproszono na nie trenerów, instruktorów sportowych i nauczycieli współpracujących z Gminą Miejską Kraków w ramach realizacji wspólnych projektów sportowych, m.in. w ramach klubów sportowych, Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego oraz międzyszkolnych ośrodków sportowych. Konferencja ma uporządkować i wzbogacić wiedzę osób, które prowadzą systematyczne zajęcia z dziećmi i młodzieżą, finansowane ze środków pochodzących z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Szkolenie otworzyła zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Król. Wykład inauguracyjny, poświęcony rozwojowi i dojrzewaniu młodych ludzi, wygłosił Maciej Pilecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Collegium Medicum UJ. Podczas trzech sesji zaplanowano takie tematy, jak: specyfika współczesnej sceny narkotykowej w Polsce, cyberprzemoc i cyberprzestępstwa, spożycie alkoholu i konsumpcja substancji psychoaktywnych, odpowiedzialność prawna nieletnich, interwencja kryzysowa, sport w psychiatrii dziecięcej. Konferencja zakończy się dyskusją i rozdaniem certyfikatów.

Więcej o programie konferencji na stronie MCPU.