Już w środę, 15 lutego, w Auditorium Maximum UJ odbędzie się wkład połączony z dyskusją pt. „Smog – nieproszony lokator. Czy zagraża także w domach?” Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Smog – nieproszony lokator. Czy zagraża także w domach?
Fot. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Niektórzy twierdzą że smog nie jest pojęciem ściśle naukowym, a raczej terminem używanym w celu komunikowania środowiskowego ryzyka dla zdrowia, dlatego też bywa różnie definiowany.

Jednakże według większości definicji do jego powstania konieczne są określone warunki pogodowe, a nie tylko nadmierna emisja zanieczyszczeń powietrza, która ostatnio coraz częściej wymieniana jest jako jego główna i jedyna przyczyna. Kłopoty definicyjne to tylko jedna z trudności na jaką natrafiają naukowcy starający się badać wpływ smogu na ludzkie zdrowie. Podczas prezentacji zostaną omówione podobieństwa i różnice pomiędzy smogiem zimowym a smogiem letnim, a także znaczenie owych różnic dla praktyki zdrowia publicznego.

Przedstawione też zostaną wyniki badań przeprowadzonych przez Zakład Zdrowia i Środowiska w 179 lokalach mieszkalnych na terenie Krakowa w latach 2013-2016; wyniki 24 godzinnych pomiarów PM wykonanych mobilnymi pyłomierzami na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Uczestnicy spotkania postarają się odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5 w powietrzu miejskim wpływa na ich koncentrację wewnątrz pomieszczeń, a także jakie inne czynniki mogą odgrywać znaczenie gdy staramy się chronić przed smogiem pozostając w domach.

Na te i wiele innych kwestii odpowiedzą naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy podczas spotkania przedstawią także wyniki prac badawczych dotyczących zanieczyszczenie powietrza.

W spotkaniu wezmą udział eksperci:

  • Bartosz Balcerzak - adiunkt w zakładzie Zdrowia i Środowiska Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM. Z wykształcenia biolog oraz magister zdrowia publicznego. Od 2011 doktor nauk o zdrowiu (Wydział Nauk o Zdrowiu UJCM). Zainteresowania naukowe: analiza polityki zdrowia środowiskowego, a szczególnie ocena interwencji z zakresu prozdrowotnego kształtowania środowiska. Także badania percepcji oraz sposobów komunikowania środowiskowego ryzyka dla zdrowia.
  • Monika Ścibor - wykładowca w zakładzie Zdrowia i Środowiska Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM. Z wykształcenia lekarz medycyny, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista alergolog. Od 2002 doktor nauk medycznych (Wydział Lekarski UJ CM). Aktualne zainteresowania naukowe: wpływ czynników środowiskowych na ocenę jakości życia pacjentów z astmą oskrzelową oraz analiza zanieczyszczeń pyłowych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.