Ferie przeszły już do historii, ale pomimo tego faktu oraz panującego teraz mrozu, zachowajmy optymizm – z każdym dniem jesteśmy coraz bliżej wiosny! A tymczasem na rozgrzewkę proponujemy porcję naszej kulinarnej mikstury. Nie tylko podtrzyma Was na duchu, może też wyzwolić nowe pokłady energii do działania. Gotowi? No to zaczynamy!

Poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygranie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na godz. 19.00 zapraszamy do Kina Agrafka. Będą tam pokazy „Oscar nominated shorts”: zestaw krótkich filmów aktorskich i animowanych, nominowanych do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zestaw aktorski obejmuje filmy: „DeKalb Elementary”, reż. Reed Van Dyk, „The Eleven O’Clock”, reż. Derin Seale, „My Nephew Emmett”, reż. Kevin Wilson Jr., „The Silent Child”, reż. Chris Overton, „Watu Wote”, reż. Katja Benrath. Natomiast filmy animowane to: „Dear Basketball”, reż. Glen Keane, „Garden Party”, reż. Victor Caire, Gabriel Grapperon, „Lou”, reż. Dave Mullins, „Negative Space”, reż. Max Porter, Ru Kuwahata, Francja 2017, „Revolting Rhymes”, reż. Jakob Schuh, Jan Lachauer.

Nieco później w tym samym miejscu, czyli w Agrafce, o godz. 22.10 możecie też obejrzeć dobranockę dla dorosłych. Każda era potrzebuje bohatera. Animowana komedia „Jaskiniowiec” zdobywcy 4 Oscarów Nicka Parka o pewnym jaskiniowcu, który pragnie od życia czegoś więcej, niż łupanie kamienia. Poznacie przodków „Uciekających kurczaków”, „Baranka Shauna” i „Wallace’a i Gromita” – bohaterów kultowych animacji. W zamierzchłych czasach, gdy nie było Facebooka, prądu i ciepłej wody, a w zagrodzie za jaskinią pasły się dinozaury, rozgrywa się pełna szalonych przygód historia dzielnego Duga, który musi zjednoczyć swą jaskiniową ferajnę przeciw nadchodzącemu zagrożeniu. W świecie, w którym zamiast psa każdy mógł mieć mamuta, a zaostrzony kamień był gadżetem na miarę dzisiejszego smartfona, nadejście pulsującej hałaśliwą nowoczesnością Epoki Brązu zwiastuje nieuniknione kłopoty.

Jeśli wolicie scenę, to nie zawiedzie Was Bagatela. O godz. 17.15 na Dużej Scenie przy ul. Karmelickiej 6 pokaże historię Grzegorza i Albina, wiodących wspólne życie, jakiego wiele małżeństw mogłoby im pozazdrościć. Żyją ze sobą od lat i wspólnie prowadzą szalony klub nocny. Kiedy syn Grzegorza Jakub zaręcza się z córką konserwatywnego senatora, prosi ojca, by przed wizytą rodziców narzeczonej uprzątnął z mieszkania gorszące dzieła sztuki, frywolne fatałaszki i... Albina! Ten jednak szykuje niespodziankę... Jaką? Sami zobaczcie! Sztukę Jeana Poreta, „Klatka dla ptaków” reżyseruje Andrzej Strzelecki, a występują w niej: Joanna Kurowska, Małgorzata Rudzka, Olga Kalicka/Joanna Balas, Wojciech Raszewski, Tomasz Sapryk, Marek Kaliszuk/Rafał Cieszyński, Witold Dębicki, Jarosław Gajewski. To spektakl gościnny Teatru Gudejko.

Gorąco Was zachęcamy do udziału w charytatywnym wieczorze kabaretowym z big-bandowym przytupem. Rozpocznie się o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Na jednej scenie wystąpią Maciej Stuhr oraz goście: Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka i Kuba Badach. Towarzyszyć im będzie Big Collective Band Wiesława Pieregorólki. „Maciej Stuhr Wraca na Pole” to niezwykła okazja, aby zobaczyć znanego aktora i jego przyjaciół w kabaretowej odsłonie. Kupując cegiełkę na ten wieczór wspieracie chorych na raka i ich bliskich. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów będzie przeznaczony na działalność Centrum Psychoonkologii Unicorn.

Miłośnicy tańca z kolei mogą z Baletem Cracovia Danza spędzić wieczór na spotkaniu z cyklu „Czas na taniec”. Poświęcone będzie pamięci profesor Janiny Strzembosz w 110. rocznicę urodzin. Janina Strzembosz, tancerka, uczennica Isadory Duncan, fantastyczna pedagog tańca, która wprowadziła w życie zawodowe wielu tancerzy, jest legendą Polski i Krakowa. Jej życie to historia XX wieku, obfitująca w zaskakujące zwroty akcji, pełna bohaterów znanych ze stron encyklopedii, takich jak m.in. Richard Strauss, Ignacy Jan Paderewski, Artur Rubinstein czy Karol Szymanowski. Co takiego było w niej, że wychowankowie, którzy dziś zajmują się różnymi gatunkami tańca, nie pozwalają o niej zapomnieć i od 26 lat organizują wieczory jej pamięci, pełne tańca i muzyki? Na to pytanie zapewne uda się odpowiedzieć w trakcie spotkania, które odbędzie się o godz. 19 w Klubie Aktora SPATiF, na Rynku Głównym 41. Gośćmi będą uczniowie profesor Strzembosz, m.in.: Anatol Kocyłowski, Agnieszka Gorczyca, Marta Mirocka, a także Romana Agnel, która wystąpi w podwójnej roli: uczennicy Janiny Strzembosz i dyrektora Baletu Cracovia Danza. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Wszystko zaczęło się w Jarocinie. Organizatorzy kultowego festiwalu postanowili godnie uczcić dwie piękne, okrągłe rocznice – pół wieku od premiery płyty „Dziwny jest ten świat” i 30 lat od występu Czesława Niemena na jarocińskiej imprezie – i zaproponowali Krzysztofowi Zalewskiemu przygotowanie koncertu z repertuarem mistrza. Jeden z najaktywniejszych obecnie wokalistów oczywiście podjął rękawicę. Jarocińska publiczność przyjęła koncert entuzjastycznie, więc trzeba było rzecz utrwalić dla potomnych. Popularny Zalef podszedł do utworów legendy polskiej muzyki z szacunkiem, ale nie na kolanach. Nie wywrócił ich do góry nogami, raczej ujednolicił repertuar pochodzący z różnych okresów twórczych Niemena, po czym włożył w ich wykonanie całe serce. W Operze Krakowskiej o godz. 19.00 usłyszycie więc, oprócz kultowych: „Dziwny jest ten świat” i „Jednego serca”, mniej znane utwory, „Doloniedola” czy „Pielgrzym”.