Tygodnik „Polityka” po raz 25. uhonorował przedstawicieli sztuki, którzy w polskiej kulturze osiągnęli najwięcej. Przyznawane w siedmiu kategoriach Paszporty „Polityki” są jednymi z najbardziej prestiżowych nagród w polskim polu kultury. W tym roku mamy wyjątkowo dużo krakowskich akcentów.

Paszporty Polityki 2017 wręczone!
Fot. materiały prasowe

25. Gala wręczenia Paszportów odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Wśród nominowanych znalazło się dwudziestu jeden artystów.

W kategorii, literatura, którą wsparło i patronatem objęło Miasto Kraków, które jest Miastem Literatury UNESCO. Paszport zdobył Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Nominowani w tym roku byli także Anna Cieplak („Ma być czysto”, „Lata powyżej zera”), która została tegoroczną laureatką przyznawanej przez Miasto Kraków Nagrody Conrada (przyznawanej w ramach Festiwalu Conrada) oraz Paweł Sołtys (który w 2015 r. zdobył Paszport "Polityki" w kategorii muzyka popularna, a w roku ubiegłym zadebiutował zbiorem opowiadań „Mikrotyki”).

W kolejnej kategorii film nagrodzona została Jagoda Szelc za jej najnowsze dzieło „Wieża. Jasny dzień”. Reżyserka jest absolwentką wrocławskiej ASP i łódzkiej PWSFTviT. Film Szelc opowiada historię Muli, którą odwiedza zaginiona przed laty siostra Kaja. Kobieta boi się, że niezrównoważona siostra odbierze jej dziecko. „Wieża. Jasny dzień” jako pełnometrażowy debiut reżyserki zachwycił widzów i krytyków na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie zdobył statuetkę Złotego Lwa.

Nominowanymi w kategorii teatr byli Cezary Tomaszewski oraz duet Maciej Łubieński i Michał Walczak (twórcy kabaretu Pożar w Burdelu). Nagrodę otrzymał Michał Borczuch, reżyser i absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej ASP oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Laur uzyskał za dwa spektakle: „Wszystko o mojej matce” i „Zew Cthulhu”. W jego imieniu wyróżnienie odebrał aktor Starego Teatru Krzysztof Zarzecki. Borczuch w przeszłości był trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”. Urodzony w Krakowie artysta jest uznawany za jednego z najzdolniejszych twórców młodego pokolenia. Większość swoich przedstawień zrealizował w Starym Teatrze w Krakowie, TR Warszawa i Teatrze Polskim we Wrocławiu. „Zew Cthulhu” wystawiany w Nowym Teatrze w Warszawie inspirowany jest prozą H. P. Lovecrafta, zaś "Moja walka", którą zrealizował z TR Warszawa, to adaptacja powieści autobiograficznej Karla Ove Knausgårda.

Paszport z dziedziny sztuk wizualnych odebrał Łukasz Banach, tworzący pod pseudonimem Norman Leto, za film „Photon”, nad którym pracował przez pięć lat.

Laureatką w kategorii muzyka poważna została Joanna Freszel, sopranistka, zdobywczyni nagrody Les Orphées d’Or (Złotego Orfeusza) – Prix de la SACD przyznawanej przez Académie du Disque Lyrique za  interpretację muzyki współczesnej na debiutanckiej płycie „Real Life Song”. Śpiewała m.in. w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, poznańskim Teatrze Wielkim i Teatro Lope de Vega w Sewilli. Joanna Freszel wygrała z Piotrem Sałajczykiem i Arturem Zagajewskim.

Twórców muzyki popularnej reprezentowali Stefan Wesołowski, Marek Pędziwiatr i nagrodzony Paszportem zespół Hańba!. Ten ostatni zdobył laur „Polityki” za album „Będą bić!” o wyrazistym – antynacjonalistycznym – przekazie artystycznym. W swojej muzyce Hańba! łączy folk z punkiem, a szczególną rolę w twórczości tworzących tę formację muzyków odgrywa życie artystyczne Polski międzywojennej. Działająca od siedmiu lat grupa powstała w Krakowie, a jej skład tworzą: Michał Radmacher – akordeon, klarnet; Andrzej Zagajewski – banjo, śpiew; Mateusz Nowicki – bęben, grzebień, śpiew; Jakub Lewicki – tuba, śpiew. Krakowski zespół był objawieniem festiwalu folkowego Nowa Tradycja w 2014 r.

Ostatnią nagrodę odebrali Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak i Wojciech Piejko z Bloober Team w „najmłodszej” kategorii Paszportów – kultura cyfrowa. Krakowskie studio założone zostało w 2008 r. Rozgłos przyniosła im gra „Layers of Fear” (2016), a ich najnowsze dzieło to „Observer”, którego akcja rozgrywa się w 2084 r. w Krakowie. Bloober Team wygrali z Wojciechem Pazdurem (The Farm 51) i Acid Wizard Studio.