W gronie laureatów konkursu „Słoneczniki 2017” znalazło się kilka inicjatyw zorganizowanych przez miejskie instytucje kulturalne. Szczególne powody do dumy w roku mają: Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz Centrum Kultury Podgórza. Plebiscyt „Słoneczniki” odbywa się w Krakowie od siedmiu lat. Co roku wyłania najciekawsze i najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci w wieku 0–14 lat. Jego organizatorem jest portal CzasDzieci.pl.

Miejskie instytucje nagrodzone Słonecznikami
Fot. czasdzieci.pl

Słoneczniki to nagroda dla inicjatyw, które godzą naukę i rozwój z wartościową rozrywką. O tym, kto otrzyma złote statuetki, decydują rodzice (w głosowaniu internetowym) oraz profesjonalne jury składające się z przedstawicieli środowiska naukowego w dziedzinie psychologii i pedagogiki dziecięcej. Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach: język, logika, sztuka wizualna, muzyka, ruch, przyroda.

W tym roku statuetkę Złotego Słonecznika w kategorii „Logika” zdobył Festiwal Gier Logicznych, organizowany wspólnie przez: Radę Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Polskie Towarzystwo Kulturalne w Krakowie, Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 oraz Wydział Rozwoju Miasta UMK. Ta niezwykle popularna impreza przyciąga fanów różnego rodzaju gier wymagających logicznego myślenia, nieszablonowych rozwiązań, szybkości w podejmowaniu decyzji i umiejętności manualnych. Festiwalowi towarzyszą konkursy z nagrodami.

W kategorii „Logika” doceniono również Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK – jury przyznało tej placówce wyróżnienie za akcję „Światło cień – gra terenowa”. Zorganizowano ją dla rodziców z dziećmi, a zadaniem uczestników było znalezienie ukrytych w przestrzeni muzeum i jego najbliższej okolicy tajemniczych przedmiotów, łudząco podobnych do tych, które można znaleźć w pracach prezentowanych na wystawie „Sztuka w sztuce”. Wyposażeni w mapy i latarki uczestnicy musieli później odszukać pierwowzory tych skarbów na prezentowanych w muzeum dziełach.

W kategorii „Sztuki wizualne” Nagrodę Rodziców otrzymało Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki, które wraz z Konsulem Honorowym Czarnogóry w Krakowie zorganizowało warsztaty „Rodzina na szlaku, czyli wędrówki po Czarnogórze”. Uczestnicy poznawali tajemnice tego małego bałkańskiego kraju i tworzyli własnoręczne mapy ze szlakami wartymi zwiedzenia – tak powstał rodzinny przewodnik po Czarnogórze.

W kategorii „Ruch” jury przyznało wyróżnienie dla Klubu Osiedlowego Soboniowice działającego w ramach Centrum Kultury Podgórze – za organizację „Zajęć baletowych”. Odbywają się one w dwóch grupach wiekowych. Baletowe Przedszkole adresowane jest do najmłodszych dzieci, w wieku 4–6 lat. Program obejmuje „ABC baletu”, m.in. proste ćwiczenia kształtujące sylwetkę i wpływające na równowagę, urozmaicone zabawami rytmicznymi. Dzieci uczą się również podstaw tańca klasycznego, który rozwija koordynację ruchową, uczy płynności ruchów, wpływa na poprawę koncentracji. Pod koniec roku szkolnego w ramach zajęć organizowana jest lekcja pokazowa dla rodziców. Zajęcia dla grupy starszej (7–12 lat) obejmują ćwiczenia ogólnorozwojowe i pozwalające na wykształcenie muzykalności, ćwiczenia rytmiczne oraz kształtujące świadomość ciała i pamięć ruchową. Grupa przygotowuje w ciągu roku dwa układy baletowe i bierze udział w konkursach i przeglądach.

W kategorii „Przyroda” statuetkę Złotego Słonecznika otrzymało Centrum Kultury Podgórza – Klub Przewóz – za „Grządkę sztuki”. To nowatorskie zajęcia przyrodniczo-ekologiczno-plastyczne adresowane do dzieci w wieku 0–14 lat, prowadzone według autorskiego programu Joanny Żyłowskiej. Łączą elementy edukacji ekologicznej z rękodziełem i praktycznymi pracami ogrodniczymi. W ramach cotygodniowych spotkań dzieci dowiadywały się m.in., jak sadzić truskawki, uczyły się w kreatywny sposób wykorzystywać surowce wtórne − z pozornie bezużytecznych odpadów własnoręcznie wykonywały, np. przydatne w ogrodzie drobne narzędzia. Brały też udział w grach terenowych.